Euroland na razie uniknął recesji

Wzrost gospodarczy w strefie euro zwolnił w końcówce roku, ale nadal był dodatni. Analitycy wskazują, że spadki PKB wciąż są możliwe w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r.

Publikacja: 31.01.2023 21:00

Euroland na razie uniknął recesji

Foto: Bloomberg

Gospodarka strefy euro urosła w czwartym kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Ekonomiści średnio prognozowali, że skurczy się o 0,1 proc. Ryzyko technicznej recesji (czyli co najmniej dwóch z rzędu spadków PKB) w eurolandzie więc spadło. Trzeci kwartał przyniósł 0,3 proc. wzrostu. Licząc rok do roku, wzrost gospodarczy wyhamował z 2,3 proc. do 1,9 proc., ale był wyższy od prognoz.

– Strefie euro udało się uniknąć technicznej recesji. To zachęci Europejski Bank Centralny do kontynuowania ostrego zacieśniania polityki pieniężnej, by zwalczać inflację – wskazuje Melanie Debono, ekonomistka z firmy badawczej Pantheon Macroeconomics.

Nieostre granice

We wtorek opublikowano również dane o PKB z Francji, Włoch i Austrii. We Francji wzrost PKB wyhamował z 0,2 proc. w trzecim kwartale do 0,1 proc. w czwartym, ale średnio oczekiwano zerowego wzrostu. O ile w trzecim kwartale gospodarka włoska powiększyła się o 0,5 proc., to w czwartym skurczyła o 0,1 proc. Średnio prognozowano spadek PKB o 0,2 proc. Tymczasem PKB Austrii spadł o 0,7 proc., po wzroście o 0,2 proc. Dzień wcześniej pojawiły się dane z Niemiec wskazujące, że PKB spadł o 0,2 proc., po zwyżce o 0,5 proc.

– Będziemy rewidować nasze prognozy na 2023 r., w świetle najnowszych danych, ale wygląda na to, że roczny wzrost gospodarczy będzie słaby. Nawet jeśli inflacja wyhamuje, zajmie trochę czasu, zanim dojdzie do odbicia w dochodach realnych. Skutki zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC będą nadal odczuwalne w gospodarce realnej. Pomimo niedawnych pozytywnych sygnałów w danych sondażowych jest mało prawdopodobne, by przełożyło się to na solidny wzrost PKB strefy euro – twierdzi Rory Fennesy, ekonomista z Oxford Economics.

Andrew Kenningham, ekonomista Capital Economics, zwraca natomiast uwagę na to, że o tym, że strefa euro nie miała zerowego wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale, mogły zdecydować dane z... Irlandii. O ile gospodarka irlandzka stanowi tylko 3 proc. gospodarki strefy euro, to w czwartym kwartale Irlandia wniosła 0,1 pkt proc. do wzrostu PKB. Sama osiągnęła wzrost gospodarczy wynoszący aż 3,5 proc. Dane z Irlandii są jednak zwykle mocno zaburzone przez to, że w kraju tym mają siedziby, z przyczyn podatkowych, europejskie filie wielu globalnych koncernów.

Czas podwyżek

– Spodziewamy się, że strefa euro (poza Irlandią) wejdzie w recesję w pierwszej połowie roku, a efekty zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC staną się bardziej intensywne, gospodarstwa domowe będą mierzyły się kryzysem kosztów życia, a popyt zewnętrzny pozostanie słaby. To jednak nie sprawi, że EBC zrezygnuje ze swoich planów dalszych podwyżek stóp, w tym z ich podwyższenia w czwartek o 50 pb. – prognozuje Kenningham.

O tym, że EBC podniesie podczas czwartkowego posiedzenia stopy o 50 pb. (główną do 3 proc., a depozytową do 2,5 proc.), jest przekonana znaczna większość analityków. Jak wysoka może być główna stopa EBC na koniec 2023 r.? Średnia prognoz zebranych przez agencję Bloomberga mówi o poziomie 3,5 proc. Najbardziej skrajne projekcje wskazują na 4,25 proc. i na 2,5 proc.

Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach