Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.04.2025 04:24 Publikacja: 29.10.2022 11:47
Foto: Materiały prasowe
Australijski organ regulacyjny The Australian Securities and Investments Commission nałożył pierwszą w historii karę na spółkę Tlou Energy dotyczącą tzw. greenwashingu, czyli reklamowania się jako firma działająca na rzecz klimatu przy braku podjęcia działań. Kara opiewa na ponad 50 tys. dolarów.
Wspomniana firma w oświadczeniach i promowanych materiałach sugerowała, że wytwarzana przez Tlou energia jest neutralna dla środowiska, a sama spółka posiada pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznych i projektów gazowych. Zdaniem ASIC jednak firma nie miała wystarczających podstaw do tego typu twierdzeń. – Badamy obecnie szereg spółek notowanych na giełdzie i superfunduszy w odniesieniu do ich działań dotyczących walki o dobro środowiska – powiedziała wiceprzewodnicząca ASIC Sarah Court. Sama spółka nie odniosła się do sytuacji. Kara ma być zapłacona jeszcze w tym tygodniu. Jak podkreśliła Court, ważne jest również to, że firmy są świadome prowadzonych przez regulatora działań oraz skali potencjalnych kar. gsu
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas