Nasz region na razie broni się przed recesją

Najnowsze odczyty PKB z Węgier, Rumunii, Słowacji i Czech okazały się lepsze od prognoz analityków, niektóre bardzo istotnie. Perspektywy na drugą połowę roku nie są jednak dobre. Zagrożeniem są niepewne dostawy surowców i pogarszająca się koniunktura na globalnych rynkach eksportowych.

Publikacja: 17.08.2022 21:00

Nasz region na razie broni się przed recesją

Foto: Bloomberg

Dane o węgierskim PKB za drugi kwartał, które opublikowano w środę, były pozytywnym zaskoczeniem. Wzrost gospodarczy sięgnął 1,1 proc. kw./kw., po tym jak w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł 2,1 proc. Jego tempo zwolniło, ale było wyższe od prognoz i okazało się dość solidne. Licząc rok do roku, PKB wzrósł w drugim kwartale o 6,5 proc., po zwyżce w pierwszym o 8,2 proc.

Jeszcze większą niespodzianką okazały się dane o PKB Rumunii. O ile analitycy średnio oczekiwali, że gospodarka rumuńska skurczy się o 0,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, o tyle urosła ona aż o 2,1 proc. Wzrost gospodarczy liczony w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. wyniósł 5,3 proc. W pierwszym kwartale sięgał 6,4 proc. „Nawet jeśli gospodarka będzie w stagnacji w drugiej połowie roku, to całoroczny wzrost PKB powinien sięgnąć 7 proc.” – prognozują analitycy Erste Group.

Dzień wcześniej opublikowano dane o PKB Słowacji. Wzrósł on w drugim kwartale o 0,4 proc. kw./kw., czyli tak samo, jak w pierwszym. Wzrost gospodarczy liczony rok do roku zwolnił z 3,1 proc. do 1,7 proc., ale średnio oczekiwano, że wyniesie on 1 proc.

Dane o PKB Czech za drugi kwartał opublikowano pod koniec lipca. I również one były lepsze od prognoz. PKB powiększył się o 0,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, podczas gdy średnio spodziewano się spadku o 0,4 proc. Wzrost liczony rok do roku zwolnił natomiast z 4,9 proc. do 3,6 proc.

„Pomimo widocznego spowolnienia recesja nie przybyła do regionu. Przynajmniej na razie. (...) Perspektywy nie są jednak różowe. Niepewność w przemyśle i handlu zagranicznym wciąż jest duża, co jest związane z utrzymującymi się zatorami w łańcuchach dostaw, wysokimi cenami surowców oraz obawami dotyczącymi dostaw energii. Wzrost PKB liczony kwartał do kwartału prawdopodobnie stanie się ujemny w drugiej połowie roku, co sugerują pogarszające się nastroje rynkowe. Co więcej, nastroje konsumentów są podobnie słabe jak na początku pandemii, a sytuacja finansowa gospodarstw domowych powinna się pogorszyć w ciągu roku” – wskazują eksperci Erste Group.

Gospodarki Czech, Słowacji i Węgier są bardzo mocno powiązane z gospodarką strefy euro. Ta również w II kwartale pozytywnie zaskoczyła analityków. Lepszy od prognoz wzrost PKB uzyskały wszystkie duże kraje Eurolandu, poza Niemcami. W środę lekko zrewidowano jednak w dół dane o wzroście gospodarczym w całej strefie euro. Wyniósł on 0,6 proc. kw./kw., podczas gdy wstępne dane mówiły o 0,7 proc. Rok do roku PKB wzrósł o 3,9 proc.

Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników