Napływy do funduszy inwestycyjnych w Europie w kwietniu niemal zrównały się z odpływami. W większości kategorii inwestycji widać było poprawę w porównaniu z marcem.

– Inwestujący w otwarte fundusze akcji wykazali się silnymi nerwami w kwietniu, pomimo zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie i przewidywanymi podwyżkami stóp procentowych – komentuje Bernard Delbecque, ekspert EFAMA.

Ogółem z europejskich funduszy otwartych wycofano w kwietniu 0,3 mld euro. Przypomnijmy jednak, że w każdym z trzech wcześniejszych miesięcy saldo napływów było ujemne, a w lutym wycofano aż 43 mld euro netto. Wynik sprzedaży funduszy po czterech pierwszych miesiącach tego roku to 86,7 mld zł odpływów netto.

Za kwietniową poprawą stały m.in. fundusze akcji, do których wpłacono o 3 mld euro więcej, niż z nich wycofano. Jak dotąd tylko w marcu grupa ta znalazła się pod kreską. Dodatni wynik napływów odnotowały także fundusze mieszane. Tu jednak w porównaniu z marcem sprzedaż była o 2 mld euro niższa i sięgnęła 5 mld euro. Co ciekawe, fundusze rynku pieniężnego, po czterech miesiącach z przewagą umorzeń, w końcu wyszły na plus, choć nieznacznie – trafiły do nich 2 mld euro nowych wpłat. Niestety, saldo sprzedaży dla całego rynku pod kreskę sprowadziły fundusze obligacji, z których wypłacono około 12 mld euro netto. Był to dla nich czwarty z rzędu miesiąc z przewagą umorzeń, sięgających od 12 do 20 mld euro miesięcznie. Najsłabszy wynik sprzedaży od stycznia nadal należy jednak do wspomnianych funduszy rynku pieniężnego – po czterech miesiącach tego typu produkty są około 117 mld euro na minusie.

Wszystkie główne grupy funduszy mają za sobą spadek aktywów pod zarządzaniem, sięgający kilku procent. W najwyższym tempie (9,4 proc.) skurczył się w porównaniu z końcem 2021 r. kapitał w funduszach mieszanych. Z końcem kwietnia zarządzały one 2482 mld euro. Kolejne są fundusze akcji, gdzie zniżka sięga 7,7 proc., do 6178 mld euro. Aktywa funduszy obligacji zmalały o 7,1 proc., do 3401 mld euro, a mieszanych o 5,4 proc., do 1495 mld euro. Największą grupą pod względem kapitału pod zarządzaniem pozostają fundusze akcji, w których ulokowanych jest 44 proc. oszczędności Europejczyków. Za nimi plasują się fundusze obligacji, mające pod zarządzaniem 24 proc. aktywów.