Gorsze od prognoz dane gospodarcze z Chin za kwiecień to w dużym stopniu skutek restrykcji pandemicznych obowiązujących w Szanghaju oraz około 40 innych metropoliach. Lockdowny uderzyły nie tylko w sektor usług, ale również zakłóciły łańcuchy dostaw w przemyśle. Szczególnie mocno odczuł to chiński przemysł motoryzacyjny. Produkcja samochodów w Chinach spadła w kwietniu aż o 41,1 proc. rok do roku.
Stopa bezrobocia w 31 największych chińskich miastach wzrosła w kwietniu do 6,7 proc., czyli najwyższego poziomu odkąd w 2018 r. zaczęto zbierać porównywalne dane na ten temat. Bezrobocie wśród Chińczyków w wieku od 18 do 24 lat wyniosło aż 18,2 proc.
- Co prawda liczba przypadków Covid-19 zmniejszyła się znacząco od szczytu z połowy kwietnia, ale luzowanie lockdownów jest ekstremalnie wolne, częściowo z powodu ostrożnej postawy władz lokalnych. Spodziewamy się więc, że lokalne lockdowny wciąż będą poważnie wpływały na produkcję w maju i sądzimy, że szybkie odbicie jest niemożliwe - twierdzi Ting Lu, główny chiński ekonomista Nomury.