Litwa jako pierwszy kraj UE bez rosyjskiego gazu

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie, Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu

Publikacja: 02.04.2022 18:41

Litwa jako pierwszy kraj UE bez rosyjskiego gazu

Foto: Bloomberg

Litewski system przesyłu gazu działa bez importu rosyjskiego surowca od początku tego miesiąca. Potwierdzają to dane operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid, z których wynika, że 2 kwietnia import rosyjskiego gazu na potrzeby Litwy przez połączenie Litwa-Białoruś wyniósł 0 MWh.

- Lata temu mój kraj podjął decyzje, które dziś pozwalają nam bezboleśnie zerwać więzi energetyczne z agresorem. Jeśli my potrafimy to zrobić, to reszta Europy też potrafi! - napisał na Twitterze prezydent Gitanas Nauseda.

Minister energetyki Dainius Kreivys stwierdził, że jest to punkt zwrotny w historii niezależności energetycznej Litwy: "Jesteśmy pierwszym krajem UE, który zapewnia sobie niezależność od dostaw rosyjskiego gazu, a jest to wynik długofalowej konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych".

Litewskie zapotrzebowanie na gaz pokrywane jest za pośrednictwem terminala LNG w Kłajpedzie. Zgodnie z planowanym harmonogramem, co miesiąc do terminalu będą docierały trzy duże ładunki LNG, co powinno wystarczyć dla wszystkich klientów.

W razie potrzeby surowiec może być dostarczany na Litwę przez połączenie z Łotwą i z Polską, które zacznie działać od 1 maja kiedy ruszy przesył gazu interkonektorem GIPL.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd