Decyzja Fedu utrudnia działania Europejskiego Banku Centralnego

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w USA (QE) komplikuje pracę Jean-Claude’owi Trichetowi, prezesowi Europejskiego Banku Centralnego.

Publikacja: 05.11.2010 06:47

Jean-Claude Trichet, prezes EBC

Jean-Claude Trichet, prezes EBC

Foto: Bloomberg

Jest ono jednym z czynników, który powstrzymuje go przed wygaszeniem działań mających stymulować gospodarkę eurolandu.

Euro było wczoraj najmocniejsze wobec dolara od dziewięciu miesięcy. Ekonomiści wskazują, że dalsze umocnienie unijnej waluty mogłoby, uderzając w eksporterów, osłabić wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej.

– Bardzo trudno jest sobie wyobrazić, że EBC będzie się trzymać kursu przewidującego stopniowe wycofywanie się ze stymulacji, gdy QE komplikuje mu zadanie, umacniając euro, a sytuacja na peryferiach eurolandu nadal jest zła. Nie wykluczam więc, że EBC będzie musiał powstrzymać się z odchodzeniem od stymulowania gospodarki – prognozuje Jacques Cailloux, główny europejski ekonomista w Royal Bank of Scotland.

Nikogo więc nie zdziwiło, że wczorajsza konferencja prasowa Tricheta (towarzysząca posiedzeniu EBC, na którym zgodnie z prognozami utrzymano stopy procentowe na poziomie 1 proc.) była pozbawiona wszelkich sugestii o zakończeniu stymulacji. Szef EBC po raz kolejny stwierdził, że nie ma planów podwyżki stóp, inflacja w strefie euro będzie umiarkowana, a tempo wzrostu gospodarczego zadowalające.

Nic nie wskazuje też, by EBC zdecydował się na własny program QE. – Tempo wzrostu PKB w USA i w strefie euro wiele się nie różni, ale polityka ich banków centralnych idzie w odmiennych kierunkach. Mają one inną filozofię. EBC zadowala umiarkowany wzrost i podobnie umiarkowana inflacja, dla Fedu jest to nie do zaakceptowania – twierdzi Nick Kounis, ekonomista z ABN Amro.

Nie zaskoczył wczoraj również Bank Anglii. Utrzymał wielkość swojego programu wykupu obligacji na poziomie 200 mld funtów, tak jak powszechnie sądzono. – Wielka Brytania jest w zupełnie innej sytuacji niż USA. Inflacja jest tam większa, a wzrostPKB pozytywnie zaskakuje – wskazuje David Owen, główny ekonomista Jefferies International.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami