Rogers: japoński kataklizm sprzyja cenom surowców

Trzęsienie ziemi i fala tsunami, które w piątek spustoszyły północno-wschodnie wybrzeża japońskiej wyspy Honsiu, doprowadziły do odwrotu inwestorów od ryzykownych aktywów. Taniała również ropa naftowa. Ale zdaniem słynnego inwestora Jima Rogersa, na dłuższą metę kataklizm w Japonii podbije ceny tego i innych surowców

Aktualizacja: 27.02.2017 00:34 Publikacja: 17.03.2011 14:07

- Popyt elektrowni na ropę znacznie wzrośnie, bowiem na całym świecie zamykane są siłownie atomowe –

- Popyt elektrowni na ropę znacznie wzrośnie, bowiem na całym świecie zamykane są siłownie atomowe – powiedział Jim Rogers

Foto: Bloomberg

Od piątku w ciągu trzech dni ropa gatunku WTI potaniała o 5,3 proc. Choć w ostatnich dniach znów drożeje, jej cena pozostaje o 5,8 proc. poniżej szczytu z 11 marca. Ropa gatunku Brent jest wciąż o 3,2 proc. tańsza.

[b] Więcej na blogu: [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/2011/03/17/znalezione-w-sieci-17032011/]Znalezione w sieci[/link][/b]

- Popyt elektrowni na ropę znacznie wzrośnie, bowiem na całym świecie zamykane są siłownie atomowe – powiedział Rogers na antenie CNBC. Zmiana stosunku wielu rządów do energetyki atomowej to skutek poważnej awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

- Nie twierdzę, że będzie to korzystne dla świata i dla Japonii. Ale każda katastrofa stwarza jakieś okazje dla ludzi, którzy ich poszukują – zastrzegł prezesa firmy inwestycyjnej Rogers Holdings.

Według niego, kataklizm poskutkuje jednak nie tylko wzrostem cen ropy naftowej, ale też innych surowców. – Japonia nie była ostatnio znaczącym nabywcom materiałów budowlanych, bo od 20 lat niewiele się tam budowało. Teraz będą musieli podjąć się wysiłku odbudowy. Wzrośnie więc popyt na miedź, cement i stal – zauważył Rogers.

Z kolei związane ze zniszczeniami w Japonii przerwy w łańcuchu dostaw żywności będą wspierały ceny surowców rolnych, które w ostatnich miesiącach gwałtownie drożały.

Rogers od dłuższego czasu jest w stosunku do inwestycji w surowce bykiem. W lutym przekonywał, że będzie można na nich zyskać niezależnie od koniunktury. – Jeśli w światowej gospodarce się polepszy, na surowcach będzie można zbić fortunę. Ale jeśli się nie polepszy, to banki centralne będą drukowały jeszcze więcej pieniędzy, a żeby się zabezpieczyć przed inflacją, należy zaangażować się w surowce – tłumaczył.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz