Nasdaq OMX, który kontroluje giełdę w USA i szereg parkietów w Europie Północnej, oraz ICE, operator jednego z największych amerykańskich rynków instrumentów pochodnych, za NYSE są gotowi zapłacić 11,3 mld USD (32 mld zł). Akcjonariusze przejmowanej spółki część tej kwoty otrzymaliby w gotówce, część zaś w akcjach spółek przejmujących.
Oferta Nasdaq i ICE ma nie dopuścić do połączenia NYSE, strategicznego partnera GPW, z Deutsche Boerse. Fuzja ta została ogłoszona w lutym, a jej wartość ocenia się na niespełna 10 mld USD. Choć określono ją jako połączenie równorzędnych partnerów, dominującą rolę w nowej spółce odgrywać miała DB.
Akcjonariuszom NYSE Euronext oferta Nasdaq i ICE przypadła do gustu. Akcje operatora zwyżkowały rano w Nowym Jorku o około 11 proc.
- Nasdaq przedłożył bardzo atrakcyjną ofertę. Sądzę, że propozycja Deutsche Boerse poniesie porażkę i nie będzie już ponawiana, bo nie leży ona w interesie akcjonariuszy niemieckiego operatora – ocenił Christian Hamann, analityk w Hamburger Sparkasse.
- Jesteśmy przekonani, że planowana fuzja z NYSE Euronext jest najlepszą kombinacją dla akcjonariuszy obu grup – oświadczyła Detusche Boerse w odpowiedzi na ofertę Nasdaq i ICE.