Nasdaq i ICE ruszyły do walki o NYSE Euronext

Operatorzy giełd Nasdaq OMX i IntercontinentalExchange wspólnie złożyli ofertę wrogiego przejęcia największej grupy giełdowej świata NYSE Euronext. Chcą w ten sposób zablokować jej uzgodnioną fuzję z Deutsche Boerse.

Aktualizacja: 26.02.2017 22:59 Publikacja: 01.04.2011 17:08

Nasdaq i ICE ruszyły do walki o NYSE Euronext

Foto: Bloomberg

Nasdaq OMX, który kontroluje giełdę w USA i szereg parkietów w Europie Północnej, oraz ICE, operator jednego z największych amerykańskich rynków instrumentów pochodnych, za NYSE są gotowi zapłacić 11,3 mld USD (32 mld zł). Akcjonariusze przejmowanej spółki część tej kwoty otrzymaliby w gotówce, część zaś w akcjach spółek przejmujących.

Oferta Nasdaq i ICE ma nie dopuścić do połączenia NYSE, strategicznego partnera GPW, z Deutsche Boerse. Fuzja ta została ogłoszona w lutym, a jej wartość ocenia się na niespełna 10 mld USD. Choć określono ją jako połączenie równorzędnych partnerów, dominującą rolę w nowej spółce odgrywać miała DB.

Akcjonariuszom NYSE Euronext oferta Nasdaq i ICE przypadła do gustu. Akcje operatora zwyżkowały rano w Nowym Jorku o około 11 proc.

- Nasdaq przedłożył bardzo atrakcyjną ofertę. Sądzę, że propozycja Deutsche Boerse poniesie porażkę i nie będzie już ponawiana, bo nie leży ona w interesie akcjonariuszy niemieckiego operatora – ocenił Christian Hamann, analityk w Hamburger Sparkasse.

- Jesteśmy przekonani, że planowana fuzja z NYSE Euronext jest najlepszą kombinacją dla akcjonariuszy obu grup – oświadczyła Detusche Boerse w odpowiedzi na ofertę Nasdaq i ICE.

Gdyby NYSE Euronext zdecydowało się przyjąć nową propozycję, należące do niej parkiety w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Brukseli i Amsterdamie przypadłyby w udziale Nasdaq OMX, zaś rynek derywatów Liffe wchłonęłaby ICE.

Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek