Taką transakcję przewiduje rządowy rozszerzony program sprzedaży państwowych aktywów – ujawnił kierujący tym projektem Aleksiej Uwarow, szef Departamentu Własności w rosyjskim Ministerstwie Gospodarki. Prezydent Dmitrij Miedwiediew w minionym miesiącu polecił rządowi rozszerzenie programu sprzedaży aktywów w celu zmniejszenia udziału państwa w gospodarce i poprawienia klimatu inwestycyjnego wokół Rosji.
Program przewiduje całkowite wyzbycie się do 2017 roku przez państwo udziałów w 14 przedsiębiorstwach, z których najbardziej znane na rynku międzynarodowym to właśnie Rosnieft, największy rosyjski producent ropy naftowej, a także monopolista w wydobyciu diamentów Alrosa i bank VTB Group obsługujący między innymi zagraniczną działalność rosyjskich firm. Realizacja tego programu ma przynieść rządowi maksimum bilion rubli (36,4 mld USD) przychodów rocznie w ciągu najbliższych sześciu lat – powiedział Uwarow. Jego zdaniem Rosnieft jest całkowicie gotowy do sprzedaży.
– Inwestorzy zagraniczni znają spółkę i czekają na nią. Rosnieft może być główną atrakcją przyszłorocznej wyprzedaży – uważa. Rząd ma 75,16 proc. udziałów w Rosniefcie. Z publicznej oferty jego akcji w 2006 r. pozyskał 10,4 mld USD. Rząd liczy na duże powodzenie u inwestorów również spółki Alrosa. Produkuje ona 97 proc. rosyjskich diamentów, co stanowi jedną czwartą globalnego wydobycia. Rząd ma w tej firmie 50,9 proc. udziałów, 32 proc. należy do rządu republiki Jakucji, 8 proc. do ośmiu tamtejszych miast, a reszta do nieznanych akcjonariuszy.