Sześć oznak zbliżającego się Grexitu

Lada chwila Ateny mogą stracić możliwość finansowania potrzeb budżetowych, ogłaszając tym samym niewypłacalność. Coraz więcej argumentów przemawia za czarnym scenariuszem.

Publikacja: 20.04.2015 17:10

Sześć oznak zbliżającego się Grexitu

Foto: Bloomberg

Najgorsze wchodzi w grę

Kontrakty ubezpieczające spłatę zobowiązań, czyli tzw. CDS (Credit Default Swap) wyceniają ryzyko niewypłacalności Grecji na 77 proc.

• Coraz mniej czasu na spłatę długów

Na 12 maja przypada spłata 760 mln EUR do kasy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W zeszłym tygodniu kierująca instytucją Christine Lagarde odmówiła odroczenia spłaty majowych długów, tłumacząc to brakiem produktywnych rezultatów greckich reform.

• Niemcy straszą czarnym scenariuszem

Wolfgang Schauble, niemiecki minister finansów otwarcie mówi o tym, że należy przygotować się na scenariusz niewypłacalności Grecji.

• Paniczna wyprzedaż obligacji

Rentowności greckich obligacji skarbowych wzrosły do najwyższych poziomów od dwóch lat. Dla 3-latek przekroczyły 27%, a dla papierów 10-letnich ponad 13 %.

• Grecja postrzegana gorzej od innych państw

Większej paniki nie widać na obligacjach pozostałych krajów południa Europy. Rentowności obligacji rządu Portugalii, Hiszpanii oraz Włoch znajdują się w tym roku w silnych trendach spadkowych.

• Kapitał szuka bezpiecznej przystani

Obawy o rozwój sytuacji w Grecji sprowadziły rentowności najbezpieczniejszych, europejskich obligacji w okolice zera. Ogromny popyt na niemieckie czy szwajcarskie papiery to potwierdzenie tezy, że są one postrzegane jako bezpieczna przystań w przeżywającej turbulencje Europie.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami