Rewolta inwestorów. Z europejskich obligacji wyparowało 55 miliardów euro

Powodem są ujemne rentowności. Wartość europejskiego długu w ciągu jednego dnia zmalała o 55 mld euro do 5,844 biliona euro, wskazuje Euro Governement Index, obliczany przez specjalistów Bank of America Merrill Lynch.

Publikacja: 30.04.2015 12:29

Rewolta inwestorów. Z europejskich obligacji wyparowało 55 miliardów euro

Foto: Bloomberg

 

To co zdarzyło się na rynkach w minioną środę nazwano buntem inwestorów, którym życie utrudniają ujemne rentowności europejskich papierów rządowych. Sygnały świadczące o wzroście tendencji inflacyjnych w strefie euro stłumiły popyt na aukcji niemieckich papierów, gdyż inwestorzy skoncentrowali się na jednoczesnej sprzedaży obligacji przez Portugalię i Włochy.

Realizowany przez Europejski Bank Centralny program skupu papierów dłużnych za nawet 1,1 biliona euro daje pretekst do unikania papierów rządowych tego regionu, wskazuje Steven Wieting, globalny strateg inwestycyjny banku prywatnego należącego do nowojorskiej Citigroup. W środę informował on o redukcji zaangażowania w obligacje rządu niemieckiego na rzecz amerykańskich o terminie zapadalności 5-7 lat.

- Nie ma powodu by akceptować ujemną stopę zwrotu - przekonuje Wieting, którego bank ma 374 miliardy dolarów aktywów, głównie powierzonych mu przez zamożne rodziny. . Nie musi mieć w portfelu łatwo zbywalnych papierów. - Klienci instytucji zarządzających majątkiem nie muszą podążać za tym stadem - wskazuje mając na myśli inwestorów instytucjonalnych.

Rząd niemiecki otrzymał oferty kupna papierów pięcioletnich o wartości 3,649 miliarda euro a zamierzał pozyskać 4 miliardy euro. Tego samego dnia Włosi sprzedawali walory o wartości 8,25 mld euro a Portugalczycy 2,5 mld.

W ubiegłym tygodniu Bill Gross, były „Król Obligacji" obecnie zarządzający w Janus Capital nazwał 10-letnie obligacje niemieckie jako stwarzające życiową szansę gry na krótko. We wtorek Jeffrey Gundlach, zarządzający 73 miliardami dolarów w DoubleLine Capital-przyznał, iż rozważa podjęcie gry przeciwko niemieckiemu długowi by dołączyć do powiększającego grona takich inwestorów.

Wieting spodziewa się, że skutek ilościowego luzowania polityki pieniężnej w Europie można określić na podstawie analizy doświadczeń amerykańskich w tym zakresie, gdzie w okresie ostatnich  czterech lat rekordowa stymulacja podbiła ceny akcji i obligacji korporacyjnych a także obligacji skarbowych. . - W Europie spodziewamy się wzrostu inflacji - wskazuje i odradza pożyczanie pieniędzy klientom na naszym kontynencie, gdyż lepiej jest samemu zaciągać tu pożyczki.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami