Rynki pod lupą zarządzających

Udział gotówki w portfelach światowych funduszy wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 r., czyli od upadku Lehman Brothers – wynika z ankiety Fund Manager Survey autorstwa BofA Merrill Lynch. Ciekawostek jest znacznie więcej.

Publikacja: 14.07.2015 17:43

BofA Merrill Lynch opublikował lipcowe wyniki ankiety Fund Manager Survey. Jest to comiesięczne badanie dotyczące sytuacji na rynkach finansowych, przeprowadzone wśród zarządzających funduszami w ponad 50 krajach.

Gotówka, Chiny, USA, Świat

Autorzy ankiety podają, że udział gotówki w portfelach światowych funduszy wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 r., czyli od upadku Lehman Brothers.

W niełasce zarządzających znajdują się Chiny. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego są na drugim najniższym poziomie od grudnia 2008 roku. 62 proc. biorących udział w badaniu spodziewa się osłabienia chińskiej gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 8 z 10 badanych uważa, że wzrost PKB Chin spadnie poniżej 6 proc. najpóźniej do 2018 r.

W oczach zarządzających straciła także gospodarka amerykańska. Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego USA spadły do poziomu 2,4 proc., najniższego od 9 miesięcy.

Znacząco spadła również wiara w światową gospodarkę: 42 proc. inwestorów oczekuje poprawy w ciągu roku, spadek z 55 proc. w poprzednim miesiącu.

Dolar, złoto, Europa i Japonia

Pomimo wstrzymania oczekiwanej podwyżki amerykańskich stóp procentowych - do IV kwartału 2015 r lub później – utrzymała się mocna pozycja dolara (oczekiwane umocnienie – red).

Po raz pierwszy raz od 5 lat za niedowartościowane aktywo uznawane jest złoto. W ostatnich tygodniach notowania kruszcu wyraźnie traciły. Nie pomógł mu nawet status „bezpiecznej przystani" i to pomimo eskalacji greckiego kryzysu i tąpnięcia na chińskich giełdach.

Autorzy ankiety podają, że w lipcu wzrósł apetyt na europejskie akcje, choć ryzyko kryzysu jest nadal wysokie. Spodziewana jest poprawa sytuacji w Japonii. Na chwilę obecną japońskie akcje są uznawane za niedowartościowane.

Zarządzający uważają, że obligacje są nadal przewartościowane w porównaniu z akcjami, a także uważa się, że w mają duży potencjał spadku.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami