Chiński PKB lepszy od prognoz. Pomogła gorączka na parkietach giełdowych

Druga gospodarka świata okazała się odporna na trudności w drugim kwartale, gdyż politycy zwiększyli wsparcie dla koniunktury a boom na rynku akcji mimo późniejszego krachu zdynamizował sektory usługowe.

Aktualizacja: 15.07.2015 11:23 Publikacja: 15.07.2015 11:16

Chiński PKB lepszy od prognoz. Pomogła gorączka na parkietach giełdowych

Foto: Fotorzepa, MIchał Cessanis Michał Cessanis

W ujęciu rocznym produkt krajowy brutto w okresie kwiecień-czerwiec 2015 roku zwiększył się o 7 proc., podał tamtejszy urząd statystyczny. Ekonomiści średnio spodziewali się wzrostu o 6,8 proc.

Rosną szanse, że premierowi Li Keqiangowi uda się zrealizować tegoroczny plan przewidujący, iż chińska gospodarka umocni się o około 7 proc. To dobrze wróży tez koniunkturze światowej, którą powinny też wesprzeć przyspieszające Stany Zjednoczone.

Podobnie jak w 2014 roku słabszy start skłonił władze do większej stymulacji. Podjęto próbę zmniejszenia zadłużenia prowincji, a bank centralny przyspieszył tempo luzowania polityki pieniężnej..

- Zagrożenia maleją - twierdzi Ding Shuang, ekonomista brytyjskiego banku Standard Chartered w Hongkongu. W drugim półroczu spodziewa się on „skromnego ożywienia".

W pierwszym półroczu branże usługowe rosły w tempie 8,4 proc,., produkcja przemysłowa 6,1 proc., produkcja rolna zaś 3,5 proc.

Dariusz Kowalczyk, rezydujący w Hongkongu strateg francuskiego banku Credit Agricole ocenia że podane przez urząd statystyczny dane wskazują na przyspieszenie. Jego zdaniem gorączka na parkietach giełdowych wsparła dynamikę PKB, ale w trzecim kwartale może stanowić obciążenie.

Rzecznik chińskiego głównego urzędu statystycznego (CNB) zapewnia, że dane o kondycji gospodarki w drugim kwartale nie zostały zawyżone, a poprawa została osiągnięta dzięki „, wielkiemu wysiłkowi", poinformował Reuters.

Jednak niektórzy ekonomiści nie mają wątpliwości, że dane o PKB zostały zawyżone, a rzeczywiste tempo rozwoju gospodarki Państwa Środka  jest o 1-2 punkty procentowe wolniejsze od oficjalnego, ale jednocześnie  wskazują, że są powody by sądzić, iż opublikowane właśnie statystyki  odzwierciedlają „prawdziwą  stabilizację"  sytuacji gospodarczej.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami