Strefa euro: Bundestag na „tak”

Niemiecki parlament upoważnił rząd do prowadzenia rozmów w sprawie trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji.

Publikacja: 18.07.2015 06:00

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w dzień swych urodzin przekonywała Bundestag do poparcia trzeciego

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w dzień swych urodzin przekonywała Bundestag do poparcia trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji.

Foto: Archiwum

Za wsparciem dla Aten opowiedziało się 439 deputowanych, przeciw 119, z czego 50 ze współrządzącej Niemcami koalicji partyjnej CDU/CSU i 63 z opozycyjnej, radykalnie lewicowej partii Die Linke. Liczba deputowanych sprzeciwiających się wspieraniu Grecji wzrosła od lutego, gdy Bundestag głosował za przedłużeniem drugiego pakietu pomocowego dla Aten.

Debata w parlamencie była burzliwa. – Alternatywą dla tego porozumienia nie byłoby czasowe wyjście Grecji ze strefy euro, ale chaos – w ten sposób niemiecka kanclerz Angela Merkel przekonywała parlamentarzystów do głosowania za wsparciem dla Grecji. Wskazywała, że trzeba było dać Grecji kolejną szansę na reformy.

– Wszyscy się zgadzają, że Grecja potrzebuje pomocy – mówił minister finansów Wolfgang Schaeuble, który jeszcze w czwartek przekonywał, że Grexit może być dobrym rozwiązaniem. Podkreślał, że to ostatnia próba naprawienia sytuacji w Grecji. Przyznał również, że Grecja potrzebuje redukcji długów, ale rządy państw strefy euro nie mogą jej przeprowadzić, więc wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego będzie trudniejsze niż poprzednich dwóch.

– Grecy są naszymi przyjaciółmi. Nie możemy pozwolić na głodujące dzieci, żebrzących emerytów i kolejki przed jadłodajniami. Trzeci program pomocowy jest potrzebny – apelował wicekanclerz Sigmar Gabriel, reprezentujący współrządzącą Niemcami socjaldemokratyczną partię SPD. Jednocześnie przyznał, że dwa poprzednie pakiety pomocowe nie pomogły Grecji, która potrzebuje inwestycji i wzrostu gospodarczego.

Podczas debaty w Bundestagu słychać też było głosy kontestacji polityki prowadzonej przez niemiecki rząd. – Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma rację: potrzebna jest redukcja greckiego długu – wskazywała deputowana Zielonych Katrin Göring-Eckardt.

– Za rok znowu będziemy w tym samym miejscu: będziemy negocjować z Grecją – ostrzegała Sahra Wagenknecht, deputowana socjalistycznej partii Die Linke. Powołując się na raport MFW, przypomniała, że wkrótce grecki dług publiczny może przekroczyć 200 proc. PKB, a trzeci pakiet pomocowy niewiele pomoże greckiej gospodarce. Pieniądze idące na pożyczki dla Grecji będą więc wyrzucone w błoto. – To szokujące, jak niemiecki rząd traktuje pieniądze podatników – mówiła Wagenknecht.

– Angelo Merkel, jesteś postrzegana jako silna kobieta, ale ostatnio to Schaeuble był kanclerzem i forsował skandaliczną ideę Grexitu – wskazywał Gregor Gysi, deputowany Die Linke.

W piątek za udzieleniem Grecji pomocy opowiedziały się też parlamenty Austrii oraz Łotwy. Rozmowy o trzecim pakiecie pomocowym mogą wkrótce się rozpocząć.

Tymczasem Stowarzyszenie Greckich Banków ogłosiło, że banki w Grecji są gotowe na to, by w poniedziałek wznowić normalną pracę po trzytygodniowym zamknięciu.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami