Indeks dla przemysłu skoczył z 55,4 pkt do 56,2 pkt, a wskaźnik dla sektora usług z 55,5 pkt do 56,5 pkt. Te dane dobrze wróżą również na drugi kwartał.
– Przyspieszenie wzrostu pod koniec pierwszego kwartału oraz poprawa trendu w kreacji nowych biznesów i zwiększony apetyt spółek na zatrudnianie nowych pracowników sugerują, że silna dynamika wzrostu zostanie podtrzymana również w drugim kwartale – twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit, firmy przeprowadzającej badania PMI.
– Choć niepewność polityczna w samej strefie euro oraz u jej głównych partnerów handlowych wciąż pozostaje duża, to nastroje wśród europejskich biznesów dotyczące aktywności w dalszej części roku wciąż się poprawiają – zauważa Bert Colijn, ekonomista z ING.
Analitycy nie spodziewają się jednak, by dobre dane z Eurolandu były dla Europejskiego Banku Centralnego wystarczającym silnym impulsem do zacieśniania polityki pieniężnej. – Po silnym wzroście w marcu łączny wskaźnik PMI dla strefy euro sugeruje najszybszy wzrost gospodarczy od dwóch lat. To dobra wiadomość dla regionu. O ile jednak ceny u producentów rosną, o tyle rynek pracy wciąż jest osłabiony, a wzrost płac pozostaje ograniczony. Decydenci z EBC nie powinni być więc przekonani, że ostatnie oznaki poprawy koniunktury przełożą się na trwałą presję inflacyjną – wskazuje Stephen Brown, ekonomista z firmy Capital Economics.