Spółka Universal Secure Registry stwierdziła w pozwie, że jej prezes Kenneth P. Weiss w 2010 r. otrzymał prawa patentowe do technologii szyfrowania połączeń używających smartfonów i identyfikacji biometrycznej. Weiss miał spotykać się później przedstawicielami Visa w celu dyskusji nad implementacją nowych technologii zabezpieczających. Według niego Visa podpisała 10-letnią umowę na udostępnienie odpowiednich technologii. Z czasem Visa jednak zaprzestała wykonywania obowiązków wynikających z umowy.
Weiss twierdzi też, że proponował udostępnienie licencji koncernowi Apple, ale nie spotkał się z żadną odpowiedzią kalifornijskiej firmy.
Trzy lata później producent iPhone'ów oraz Visa zaczęli współpracować nad technologią płatniczą, która miała bezprawnie wykorzystywać patenty Weissa, a która została wdrożona w 2014 r. pod nazwą Apple Pay. System ten miał stanowić alternatywę wobec płatności kartami kredytowymi, jednak mimo silnego promowania, nie uzyskał dużej uwagi konsumentów i sprzedawców.
Apple i Visa pozostawiają sprawę bez komentarza.
Prezes Universal Secure Registry próbował sprzedać licencję na swój patent innym dużym korporacjom, jednak bez powodzenia. W związku z tym jego firma sama stara się teraz zbudować urządzenie do bezpiecznych, bezprzewodowych transakcji płatniczych.