Czy Bernanke wierzy w bitcoina?

Co były prezes Rezerwy Federalnej może myśleć o kryptowalucie, funkcjonującej poza kontrolą bankierów centralnych? Odpowiedź raczej nie dziwi, choć nie jest jednoznacznie negatywna.

Publikacja: 17.10.2017 14:59

Ben Bernanke, były szef Fedu

Ben Bernanke, były szef Fedu

Foto: Bloomberg

– Bitcoin jest próbą zastąpienia pieniądza fiducjarnego (tzn. opartego na wierze – red.) i zniesienia możliwości regulacji i interwencji rządowych. Nie uważam, że ta idea jest w stanie osiągnąć sukces – powiedział Bernanke w Toronto.

Występując tam na konferencji poświęconej kryptowalutom, którą zorganizowała blockchainowa firmę Ripple, były prezes Fedu opisał bitcoina jako „głównie spekulacyjne przedsięwzięcie", które „okazało się nie być godnym środkiem transakcyjnym".

Bernanke nie zgadza się także z argumentami zwolenników bitcoina, że cyfrowa kryptowaluta będzie w stanie rywalizować z tradycyjnymi, kontrolowanymi przez rząd walutami. – Ostatecznie rządy podejmą odpowiednie akcje, by zapobiec takiej sytuacji – dodał.

Dobrą wiadomością dla fanów kryptowalut jest fakt, że Bernanke nie jest przeciwnikiem cyfrowego pieniądza jako takiego. Pochwalił on Ripple, który dostarcza technologię blockchain bankom i ma własną walutę (znaną jako XRP), za pracę z regulatorami.

Przyznał także, że technologia blockchain, która jest w uproszczeniu zdecentralizowaną i rozproszoną bazą danych, niesie wielkie nadzieje globalnemu systemowi bankowemu.

– Fed oraz Bank Anglii i Japonii wspierają technologię, ponieważ usprawni ona systemy płatności – stwierdził Bernanke, dodając, że blockchain przyspieszy transakcje zagraniczne.

Ani negatywne wypowiedzi Bernankego, ani też wcześniejsze Jamiego Dimona, prezesa JP Morgan, zdają się w ogóle nie wpływać na cenę bitcoina. Kryptowaluta bije kolejne rekordy, a za jednego bitcoina trzeba obecnie zapłacić około 5670 dolarów.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?