Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2018 14:30 Publikacja: 22.05.2018 14:30
Irańczycy zareagowali na decyzję Trumpa w sprawie sankcji gniewem.
Foto: Archiwum
Wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz wznowienie sankcji na irańską gospodarkę zostały odebrane przez dużą część świata jako decyzje szkodliwe gospodarczo i politycznie. Oto bowiem pojawia się groźba wyłączenia z globalnego rynku sporej części irańskiej ropy. Uderza to w podaż surowca (i tak już znacząco ograniczoną z powodu kryzysu w Wenezueli i cięć w produkcji, których trzymają się państwa OPEC i Rosja), zwiększa ceny paliw, a przez to uderza rykoszetem w wiele gospodarek. Amerykanie deklarują zaś, że będą sankcje stosować bardzo rygorystycznie. Dotknięte nimi mogą zostać firmy z innych krajów, które będą prowadziły interesy z Iranem. W Brukseli już uznano to za uderzenie handlowe w europejskie koncerny, które przez ostatnich kilkanaście miesięcy wchodziły na irański rynek. Teraz będą musiały szukać „strategii wyjścia", gdyż ryzykują, że amerykańscy regulatorzy skutecznie odetną je od nowojorskiego rynku finansowego i wielkiego rynku zbytu w USA. Zagrożenie sankcjami powinny poważnie brać pod uwagę również chińskie spółki. Demonstracja w postaci odcięcia koncernu ZTE od dostaw amerykańskich podzespołów za naruszanie w przeszłości sankcji nałożonych na Iran powinna im dać dużo do myślenia. Nic dziwnego więc, że na administrację Trumpa wylała się rzeka krytyki w związku z decyzją podjętą w sprawie Iranu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas