Szykuje się megafuzja w motoryzacji

Fiat Chrysler prowadzi negocjacje z PSA Group, właścicielem marek Peugeot, Citroen i Opel, w sprawie potencjalnej fuzji – podał „Wall Street Journal”.

Publikacja: 30.10.2019 10:53

Szykuje się megafuzja w motoryzacji

Foto: AFP

Włosko-amerykański koncert Fiat Chrysler już wcześniej planował fuzję z francuskim rywalem Renault, jednak zerwano negocjacje, ponieważ rząd w Paryżu (Francja posiada 15 proc. udziałów w Renault) zwlekał z podjęciem decyzji.

Fiat Chrysler nie porzucił jednak planów fuzji i obecnie prowadzi rozmowy z innym francuskim podmiotem – PSA Group. Obie spółki oficjalnie potwierdziły, że trwają rozmowy na temat połączenia, które stworzyłoby międzynarodową spółkę o wartości około 50 mld USD. Po ujawnieniu tej informacji notowania Fiata Chryslera na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o 7,5 proc., do 14,23 USD.

Firmy z branży motoryzacyjnej szukają szans na fuzje, bowiem zmagają się z problemami w branży, takimi jak spadająca sprzedaż i rosnące koszty.

Producenci samochodów stoją w obliczu spadku sprzedaży ze względu na spowolnienie w Chinach – na największym rynku sprzedaży nowych samochodów na świecie. Sprzedaż w Państwie Środka spadła o około 11 proc. w ostatnich miesiącach z powodu osłabienia gospodarczego i konfliktu na linii Waszyngton-Pekin.

Ponadto koncerny coraz mocniej wchodzą w segment samochodów elektrycznych i samojezdnych, których opracowanie kosztuje miliardy dolarów i przez lata nie przynosi zysków.

Przeszkodą do fuzji może jednak być ponownie francuski rząd, który posiada 12,2 proc. udziałów w PSA Group. W przypadku fuzji z Renault, która nie doszła do skutku, Fiat Chrysler stwierdził, że środowisko polityczne nie sprzyjało. – Obecnie nie istnieją polityczne warunki we Francji, aby takie połączenie przebiegło pomyślnie – stwierdził w czerwcu PSA Group. Obecnie koncern liczy jednak na zgodę Paryża.

Gospodarka światowa
Chiny: Władze mogą mocniej zwiększyć stymulację
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Zaskakujące cięcie stóp w Chinach
Gospodarka światowa
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Gospodarka światowa
Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami
Gospodarka światowa
Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną
Gospodarka światowa
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki