Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kiepskie wieści dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa, referencyjna, pozostaje na poziomie 5,75 proc.

Publikacja: 03.07.2024 14:42

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

I znów nie było zaskoczenia. - Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP Narodowy Bank Polski.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z przewidywaniami ekonomistów i analityków rynkowych. Stopa referencyjna nadal wynosić będzie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 5,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc. To już dziewiąte z rzędu posiedzenie RPP bez zmiany stóp. Ostatnia obniżka miała miejsce na jej październikowym posiedzeniu, tuż przed zeszłorocznymi wyborami do parlamentu. Raty kredytów nie spadną.

Czytaj więcej

Stopy procentowe. Jaką decyzję podejmie RPP

RPP wbrew trendowi cięcia stóp

Na początku czerwca stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny. - Rada Prezesów postanowiła obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. W związku z tym stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i  depozytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 4,25 proc., 4,50 proc. i 3,75 proc., ze skutkiem od 12 czerwca 2024 r. – poinformował bank w komunikacie. Dodał, że jak wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, zasadne jest zmniejszenie obecnie stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej po dziewięciu miesiącach utrzymywania stóp na stałych poziomach.-  Od posiedzenia Rady Prezesów z września 2023 r. inflacja obniżyła się o ponad 2,5 pp., a perspektywy inflacji wyraźnie się poprawiły. Niższa jest także inflacja bazowa, co wzmacnia oznaki osłabienia się presji cenowej, a oczekiwania inflacyjne obniżyły się w każdym horyzoncie – wyjaśnił EBC w swoim komunikacie.

Wyraźne cięcia stóp procentowych przeprowadziły też banki centralne Węgier (o 6 pp. od września zeszłego roku) i Czech (o 2,25 pp. od listopada 2023 r.).

- Zaledwie przed miesiącem prezes NBP powtórzył, że obecnie nie ma miejsca na dyskusję o obniżce i zdania zapewne nie zmieni – prognozował jeszcze przed ogłoszeniem decyzji lipcowej RPP Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. - Utrzymywanie ostrego nastawienia przy niskiej inflacji i słabości przemysłu oraz budownictwa kontrastuje z luzowaniem w większości gospodarek rozwijających się, także w regionie. W minionym tygodniu czeski bank centralny dokonał piątej redukcji w rozpoczętym pod koniec cyklu. Stopy od grudnia 2023 r. ścięto z 7 do 4,75 proc. –dodał.

Na Węgrzech stopy procentowe od września 2023 r. poszły w dół o 6 pp.   

Czytaj więcej

Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą

Inflacyjna niepewność

U nas zdaniem większości analityków i ekonomistów na obniżki stóp w tym roku nie ma większych szans. Pierwszych cięć możemy spodziewać się w pierwszej połowie przyszłego roku, a i to - zdaniem części komentatorów - nie jest przesądzone.

W ocenie NBP i RPP kształtowanie się inflacji w kolejnych miesiącach jest bowiem obarczone znaczną niepewnością. Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego z końca zeszłego tygodnia pokazały, że inflacja konsumencka (CPI) wzrosła w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, do poziomu 2,6 proc. - Z kolei ważniejsza dla RPP inflacja bazowa, a więc z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen żywności i energii, wciąż spada, ale w maju wyniosła 3,8 proc., a tym samym wciąż znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. +/- 1 p.p. – zauważył Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

Tymczasem proinflacyjnie działać będzie, obok przywrócenia wyższego VAT na żywność, częściowe odmrożenie od lipca cen energii.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł