Polska gospodarka nieoczekiwanie stanęła w miejscu

Aktywność w polskiej gospodarce w IV kwartale 2023 r. nie zmieniła się praktycznie wobec poprzedniego kwartału. Ale w ujęciu rok do roku wzrosła o 1,7 proc., najbardziej od ponad roku.

Publikacja: 14.02.2024 10:35

Polska gospodarka nieoczekiwanie stanęła w miejscu

Foto: Damian Lemański/Bloomberg

GUS opublikował w środę wstępny szacunek PKB w IV kwartale 2023 r. Dane te – jak się okazuje - pozwalają obronić niemal każdą tezę na temat kondycji polskiej gospodarki pod koniec ub.r.

Najpopularniejsza miara tempa wzrostu gospodarki rozczarowała. PKB nieoczyszczony z wpływu czynników sezonowych zwiększył się w IV kwartale o 1 proc. rok do roku po zwyżce o 0,5 proc. kwartał wcześniej. To wprawdzie wynik zgodny z szacunkami ekonomistów formułowanymi po tym, jak GUS pod koniec stycznia opublikował dane dotyczące PKB w całym 2023 r., ale jeszcze kilka dni wcześniej ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie oceniali, że wzrost PKB w IV kwartale przyspieszył do 2 proc.

Czytaj więcej

Załamanie eksportu jak w trakcie pandemii

Z drugiej strony, po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych PKB w IV kwartale wzrósł o 1,7 proc. rok do roku po zwyżce o 0,3 proc. w poprzednim kwartale. Ten ostatni wynik GUS zrewidował zresztą w dół o połowę (wcześniej informował o wzroście o 0,6 proc.). W tym świetle polska gospodarka pod koniec ub.r. wyraźnie przyspieszyła i rozwijała się najszybciej od III kwartału 2022 r.

W porównaniu do poprzedniego kwartału oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB w ogóle się jednak w IV kwartale nie zmienił, podczas gdy w III kwartale wzrósł o 1,1 proc. (zamiast o 1,5 proc., jak sugerowały wcześniejsze dane). W tym świetle koniec ub.r. przyniósł stagnację polskiej gospodarki, a wcześniejsze kwartały też były słabsze niż się wydawało.

Czytaj więcej

Konsumpcja nie chce ruszyć

Z środowych danych GUS wyciągnąć można również wniosek, że koniunktura nad Wisłą nie była w ostatnich latach tak zmienna, jak wskazywały dotychczasowe dane. W świetle aktualnych szacunków, w IV kwartale 2022 r. PKB (oczyszczony z wpływu czynników sezonowych) zmalał jedynie o 1,5 proc. w stosunku do III kwartału, zamiast o 2,3 proc., jak pokazywały wcześniejsze dane. Zwyżka z I kwartału 2022 r. wynosiła z kolei 3,2 proc. zamiast o 4,3 proc. Tak duże rewizje wynikają z zaburzeń wzorców sezonowych w następstwie pandemii.

Szczegółowe dane dotyczące tego, co stało za zmianami PKB w IV kwartale, GUS opublikuje pod koniec lutego. Ankietowani przez „Parkiet” pod koniec stycznia ekonomiści przeciętnie szacowali, że konsumpcja wzrosła o 2,1 proc. rok do roku po zwyżce o 0,8 proc. w III kwartale, a nakłady brutto na środki trwałe (tzn. inwestycje) o 6,9 proc. po 7,2 proc. kwartał wcześniej. Obecnie – po danych za cały 2023 r. – wydaje się, że wzrost konsumpcji pod koniec roku nieoczekiwanie wyhamował, a dynamika inwestycji była wyższa.

Gospodarka krajowa
PIE: Polska gospodarka odczuje amerykańskie cła, ale niezbyt boleśnie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
„Zabolałoby trochę, ale nie mocno”. Jak cła mogą uderzyć w Polskę?
Gospodarka krajowa
„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,7 pkt w marcu; konsensus: 50,9 pkt
Gospodarka krajowa
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?