Scope: Zmiana rządu zahamuje erozję wiarygodności kredytowej Polski

Zmiana rządu, do której prawdopodobnie dojdzie w następstwie niedzielnych wyborów, wspiera wiarygodność kredytową Polski – oceniła agencja ratingowa Scope, która w czerwcu obniżyła polską ocenę wiarygodności kredytowej z A+ do A.

Publikacja: 19.10.2023 10:16

Scope: Zmiana rządu zahamuje erozję wiarygodności kredytowej Polski

Foto: AdobeStock

„Koalicja pod kierownictwem Tuska będzie musiała się zmierzyć z poważnymi wyzwaniami zarządczymi i budżetowymi, ale zmiana rządu wspiera wiarygodność kredytową kraju” – napisał w czwartkowym komunikacie Dennis Shen, analityk Scope.

Shen podkreśla, że prezydent Andrzej Duda w pierwszej kolejności misję stworzenia rządu może powierzyć Prawu i Sprawiedliwości, ale jest wątpliwe, aby zakończyła się ona powodzeniem. Dlatego w jego ocenie w perspektywie kilku tygodni szansę stworzenia rządu otrzyma lider PO Donald Tusk. Centrowa koalicja pod wodzą Tuska mogłaby, zdaniem Shena, powstrzymać postępującą od lat erozję wiarygodności kredytowej Polski.

Co wpłynęło na obniżenie oceny wiarygodności kredytowej Polski?

Agencja Scope w czerwcu obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z A+ do A, uzasadniając to osłabieniem jakości instytucji zarządzania krajem, sporem Polski z UE o praworządność, który zwiększa niepewność odnośnie do napływu unijnych funduszy, a także pogorszeniem perspektyw powrotu inflacji do celu NBP, co negatywnie wpływa na koszt finansowania potrzeb pożyczkowych rządu i kondycję budżetu.

Teraz, jak ocenia Shen, centrowa koalicja może odwrócić część szkód w instytucjach rządowych i mediach, wyrządzonych w ostatnich latach przez rząd PiS, a także „wprowadzić Polskę z powrotem do centrum europejskiej polityki”.

Czytaj więcej

Moody's: Prawdopodobna zmiana rządu w Polsce pozytywnym czynnikiem kredytowym

“Rząd Tuska prawdopodobnie otworzyłby Polsce dostęp do unijnych funduszy, zwiększył zaufanie biznesu do Polski i napływ kapitału” – ocenia Shen.

Zastrzega jednak, że nowy rząd nie będzie miał łatwego zdania. PO, Lewica i Trzecia Droga są zjednoczone w sprawie konieczności obrony demokracji w Polsce, ale różnią się w wielu innych sprawach, co będzie zmniejszało sterowność koalicyjnego rządu.

Polityka NBP po wyborach będzie bardziej restrykcyjna

Do tego, jak podkreśla analityk Scope, nowy rząd będzie musiał radzić sobie z odziedziczonym, dużym deficytem w sektorze finansów publicznych i współpracować z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem NBP Adamem Glapińskim, którzy nie będą mu przyjaźni. Zdaniem Shena, polityka pieniężna NBP stanie się po wyborach bardziej restrykcyjna niż byłaby, gdyby rządził nadal PiS.

“Choć jakość zarządzania krajem w najbliższych latach maluje się obecnie w dużo jaśniejszych barwach niż dotąd, długoterminowe perspektywy są niejasne” – podkreśla Shen.

Jak dodaje, optymizm budzić może to, że demokratycznej opozycji udało się wygrać wybory pomimo tego, że PiS dysponował potężnymi narzędziami wpływania na opinię publiczną (Shen wymienia tu m.in. przedwyborcze obniżki stóp procentowych, politykę cenową Orlenu, komisję ds. badania rosyjskich wpływów, organizację referendum w dniu wyborów). – To pokazuje, że instytucje demokratyczne Polski są bardziej odporne niż się wydawało – napisał.

Czytaj więcej

Na usługi publiczne wydatki powinny rosnąć
Gospodarka krajowa
Przybywa pieniądza w gospodarce. Nowe dane NBP powyżej prognoz
Gospodarka krajowa
Polski konsument żyje i ma się nieźle
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna zaskoczyła. Takich danych nikt się nie spodziewał
Gospodarka krajowa
Dawid Pachucki, PZU: Ożywienie inwestycji wielką nadzieją polskiej gospodarki na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Gospodarka krajowa
W listopadzie chęć do budowania mieszkań przez deweloperów dalej wysoka
Gospodarka krajowa
GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w górę, zatrudnienie w dół