Polacy ruszyli po zakupy w grudniu

Sprzedaż detaliczna w grudniu znacznie wzrosła. Z informacji GUS wynika, że konsumenci nie szczędzili na zakupach w grudniu. Ekonomiści mają nadzieję, że jest to trwałe zjawisko, a nie tylko efekt ucieczki przed podniesieniem vat i zakupów przed świątecznych.

Aktualizacja: 27.02.2017 04:02 Publikacja: 26.01.2011 15:18

Polacy ruszyli po zakupy w grudniu

Foto: Fotorzepa, Darek Golik dk Darek Golik

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych była o 9,1 proc wyższa niż rok temu, a w cenach bieżących o 12 proc wyższa. To kolejne dane po produkcji przemysłowej, które wskazują na wyraźne ożywienie w IV kwartale zeszłego roku. Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2010 roku może wynieść od 4,2 do 4,6 proc.

Z danych GUS wynika, że w skali miesiąca wartość sprzedaży detalicznej wzrosła o ponad 25,3 proc w cenach bieżących.

To pierwszy dwucyfrowy wynik od września 2008 roku, ale jak zwraca uwagę Monika Kurtek, ekonomistka z Banku BPH, mało jest prawdopodobne by takie tempo utrzymało się w pierwszych miesiącach 2011 roku. Liderem wzrostów, tak jak w poprzednich miesiącach była motoryzacja.

Wartość sprzedaży samochodów w cenach stałych wzrosła o 40,7 proc. - Wynika to przede wszystkim z chęci skorzystania z odliczeń podatku VAT na zakup auta z kratką. - przyznaje Wojciech Matysiak, analityk z Banku Pekao.

Znacząco wzrosła też sprzętu domowego - mebli, RTV i AGD ( o 22,4 proc w cenach stałych). Mniej niż rok temu kupowaliśmy książek i prasy, to spadek wartości wynosi 10,6 proc.

W grudniu wzrosła też wyraźnie sprzedać odzieży i kosmetyków (o 17 proc) w cenach stałych oraz w sklepach niespecjalistycznych - o 15.9 proc. - Konsumpcja prywatna ciągnie wzrost gospodarczy – komentuje Jacek Adamski, z PKPP Lewiatan.

Na prawie niezmienionym poziomie pozostała sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Tu wzrost wyniósł 0,2 proc. w cenach stałych. Z szacunków Piotra Bielskiego z BZ WBK wynika, że sprzedaż detaliczna po wyłączeniu samochodów zwiększyła się o 8 proc. w skali roku w cenach bieżących a po wyłączeniu samochodów i paliw o 5,4 proc.

Jednak część ekonomistów uważa, że na początku tego roku - po wygaśnięciu jednorazowych czynników, możliwe jest przejściowe obniżenie tempa wzrostu sprzedaży detalicznej. Ich zdaniem dane są neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej.

GUS podał też, że stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 12,3 proc, to o 0,5 pkt proc więcej niż w listopadzie i o 0,2 pkt proc więcej niż rok temu.

Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych