Rostowski: będziemy dbać o naprawę strefy euro

Pomoc dla Grecji i pozostałych krajów strefy euro nie radzących sobie z obsługą długów, jaka została uzgodniona na czwartkowym szczycie eurogrupy jest - w ocenie Jacka Rostowskiego, ministra finansów - przełomem w normalizowaniu problemów strefy euro.

Aktualizacja: 26.02.2017 19:03 Publikacja: 22.07.2011 16:01

Jacek Rostowski, minister finansów

Jacek Rostowski, minister finansów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

- Kraje wspólnoty przeszły z okresu egoizmów narodowych do okresu działań solidarnościowych - wyjaśnił podczas piątkowego briefingu Rostowski. - Polska od początku swojej prezydencji do tego nawoływała. W jego ocenie podczas szczytu zostały stworzone zręby systemu, który pozwoli strefie euro zabezpieczyć pozostałe kraje przed podobnymi turbulencjami, jakie dotknęły kraje PIIGS. - Przed strefą euro trudna droga, polska prezydencja liczy na to, że solidaryzm, który pokonał egoizmy narodowe, pokona też kryzys - uznał minister.

Zdaniem Rostowskiego zmiana nastawienia do postrzegania strefy euro nastąpiła nie tylko w krajach posługujących się wspólną walutą, ale także tych, które pozostają poza strefą. Wielka Brytania, która dotąd raczej nie kierowała się dobrem strefy teraz wyraźnie zaznaczyła, że integracja leży jej na sercu. Co więcej padły słowa świadczące o tym, że Brytyjczycy zrozumieli, iż integracja strefy leży także w ich interesie, a jej naprawa jest teraz priorytetem.

- Rozpoczynamy nowy okres, otwieramy nową kartę unii walutowej, ale musimy też pamiętać, że wczorajszy szczyt nie zlikwidował, nie rozwiązał wszystkich problemów - zaznaczył Rostowski.

Pytany o przełożenie tego, co stało się na czwartkowym szczycie w Brukseli na nasze, polskie podwórko minister odparł, że wystarczy popatrzeć na kurs franka, który od rana słabnie. - To co stało się w Brukseli dobrze wpłynęło na sytuację w Polsce - wyjaśnił. - Nie obawiam się też aby zaoferowana przez eurogrupę pomoc krajom potrzebującym miało wpłynąć negatywnie na kolejną perspektywę finansową. Odbędzie się ona kosztem płatników netto, a nie beneficjentów funduszy unijnych.

Rostowski zaznaczył przy tym, że Polska już wcześniej dobrze przygotowała się na obecne turbulencje - dlatego w styczniu przedłużyła i zwiększyła elastyczną linię kredytową, jaką dla nas otworzył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mamy też w 80 proc. zabezpieczone nasze potrzeby pożyczkowe na ten rok. - Dobra sytuacja naszych finansów spowoduje, że deficyt budżetowy w tym roku będzie o 10 mld zł niższy niż zakładano i wyniesie ok 30 mld zł - stwierdził szef resortu finansów. - Z kolei z powodzeniem prowadzona konsolidacja finansów publicznych przyniosła pozytywne efekty w postaci zastopowania wzrostu zadłużenia w relacji do PKB. Od przyszłego roku ta relacja zacznie już spadać.

Nie oznacza to jednak, że będziemy się spieszyć z wejściem do strefy euro. - Ona musi zostać najpierw naprawiona, muszą niknąć pęknięcia, które się uwidoczniły - dodał minister. - To potrwa parę lat i dopiero gdy ta rekonstrukcja zostanie zakończona, a strefa euro przetrwa stress testy będziemy mieli pewność, że możemy do niej bezpiecznie wejść.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem