O blisko 14 proc. osłabiła się w tym roku nasza waluta. W ocenie analityków częściowo odpowiedzialne są za to rekordowe dywidendy wypłacane przez spółki. Część z tych dywidend trafiła w ręce zagranicznych inwestorów. Konieczność wymiany złotych na inne waluty spowodowała osłabienie naszego pieniądza.
Zysk odpływał za granicę
– Wypłacone w tym roku wysokie dywidendy spółek o dużym udziale inwestorów zagranicznych przyczyniły się do znacznego odpływu kapitału za granicę – tłumaczy Adam Czerniak z Invest Banku. – Świadczą o tym dane o rachunku obrotów bieżących, zgodnie z którymi wysokość dochodów zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu dywidend wyniosła w II?kwartale roku 3,2 mld euro, co stanowiło drugi najwyższy wynik w historii po II kwartale 2008 roku (3,5 mld euro).
Ekonomista dodaje, że ze względu na dalsze wypłaty dywidend przez spółki w Polsce w III kwartale tego roku wartość odpływu kapitału za granicę z tego tytułu mogła utrzymać się na zbliżonym poziomie.
– Przy stabilizacji na rynkach finansowych taki czynnik?miałby relatywnie wysoki wpływ na notowania kursu złotego – uważa Czerniak.
W jego ocenie jednak notowania złotego są obecnie przede wszystkim pod wpływem wydarzeń zagranicznych, w tym sytuacji w strefie euro i USA.