Minister skarbu wierzy w „czwarty wariant”

OFE › Włodzimierz Karpiński nie chce destabilizacji rynku kapitałowego. Ale autorzy kompromisowych rozwiązań nic nie wiedzą o tym, aby rząd je rozpatrywał.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:11 Publikacja: 31.08.2013 06:00

Minister skarbu wierzy w „czwarty wariant”

Foto: GG Parkiet

– Zależy mi na tym, aby nie doszło do destabilizacji rynku kapitałowego – powiedział w piątek Włodzimierz Karpiński, szef MSP, w Poranku Radia TOK FM. Na uwagę prowadzącej program Dominiki Wielowieyskiej, że proponowane przez rząd warianty reformy OFE taką właśnie destabilizację spowodują, odpowiedział, że jest przekonany, że dojdzie do „kompromisowego" rozwiązania. – Mamy świadomość, że Warszawa jest regionalnym centrum kapitałowym, bardzo dobrze rozwiniętym ośrodkiem. To jest bardzo ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki, ale też bardzo ważne z punktu widzenia zarządzania portfelami akcji Skarbu Państwa, które posiada razem z OFE w różnych strategicznych firmach – powiedział Karpiński.

Marzenia o kompromisie

Same PTE oczywiście również liczą na kompromis z rządem w sprawie przyszłego kształtu funduszy emerytalnych. Nie ma jednak potwierdzonych sygnałów, żeby w pracach nad założeniami do ustawy zmieniającej zasady działania OFE, rząd zamierzał uwzględnić czyjekolwiek uwagi.

Takich informacji nie mają ani osoby związane z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, ani z Konfederacją Lewiatan. Ich zdaniem informacje „na źródłach" przekazywane ostatnio przez media, są na tyle nieprecyzyjne, że trudno mówić o pewnym „przecieku". Stefan Kawalec z Capital Strategy, którego propozycję – zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej" – rząd mógłby uwzględnić, też nic nie wie o tym, żeby jego opracowanie wzbudziło zainteresowanie polityków.

Mimo to PTE są dobrej myśli. Osoby związane z IGTE podają, że w ostatnim czasie „strona rządowa" zgłaszała się do Izby z prośbą o dane i opracowania dotyczące rynku OFE.

– Liczymy na to, że rządowy zespół, który ma nad zmianami intensywnie pracować przez ten weekend, uwzględni część naszych propozycji – mówi jeden z członków IGTE. – Naukowcom trudno dyskutować, gdy druga strona, w celach propagandowych, manipuluje faktami. Tymczasem, ostatnio po stronie rządowej można zauważyć skupienie na merytorycznych kwestiach, a nie tylko  oczernianiu OFE – mówi nasz rozmówca.

Nie chodzi o OFE

O tym, że PO nie zależy na reformie systemu emerytalnego, tylko na łataniu dziury budżetowej, najlepiej świadczy fakt, że opublikowany w czerwcu rządowy przegląd dotyczy wyłącznie II filaru. Tymczasem rozwiązanie problemu deficytu finansów publicznych oraz długu publicznego nie wymaga ograniczenia roli OFE w systemie.

Wystarczyłoby wyodrębnić subfundusz obligacji skarbowych  z aktywów OFE, przekazać jego własność ZUS-owi, zachowując w OFE zarządzanie obligacjami. Na tym właśnie opiera się wspomniana propozycja Stefana Kawalca.

Mechanizm mógłby być następujący: ZUS otwiera indywidualne subkonta dla członków OFE w subfunduszu obligacji, o wartości posiadanych przez nich jednostek udziałowych. Wartość udziałów subfunduszu jest uwzględniana przy podawaniu wartości zarządzanych przez OFE aktywów członka funduszu w II filarze. Subfundusz jest również uwzględniany w ocenie wyników zarządzania OFE.

[email protected]

Gospodarka krajowa
Amundi wierzy w euro
Gospodarka krajowa
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Gospodarka krajowa
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Gospodarka krajowa
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu; konsensus: +3,8%
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"