Idea zasługuje na poparcie

Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku, firmowana przez Chiny, budzi zainteresowanie polskich władz.

Publikacja: 07.09.2017 06:00

Idea zasługuje na poparcie

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Część ekspertów, m.in. z Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki, uważa jednak, że za tym oficjalnym poparciem dla chińskiego projektu nie idą realne działania. Tyle że takich działań trudno oczekiwać na szczeblu centralnym. Na szczeblu lokalnym, a także na poziomie niektórych instytucji publicznych, zaangażowanie w budowę nowego jedwabnego szlaku jest widoczne. Do takich wniosków prowadzi debata „Nowy Jedwabny Szlak. Szanse i wyzwania dla Polski i Europy".

Na szczeblu samorządowym projektem zainteresowana jest Łódź. – W 2013 r. uruchomione zostało bezpośrednie połączenie kolejowe z Łodzi do Chengdu. Przejazd trwa obecnie 12 dni, ale jest skracany (...) – przypomniała Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w łódzkim urzędzie miasta. Dodała, że wymiana handlowa Polski z Chinami jest asymetryczna: na trzy pociągi towarowe z Chin do Polski przypada jeden w drugą stronę.

Janusz Władyczak, wiceprezes KUKE, uważa, że idea Nowego Jedwabnego Szlaku zasługuje na poparcie. – Istnieje wiele usług, które polskie firmy mogą świadczyć wzdłuż szlaku – powiedział, wskazując m.in. na siłę polskiego sektora logistycznego. Według niego są jednak szanse na to, aby wartość polskiego eksportu do Chin zbliżyła się do wartości importu z tego kierunku. Polscy przedsiębiorcy potrzebują jednak wsparcia administracji. Jak zapewnił, KUKE stara się takiego wsparcia udzielać. – Rozmawiamy z przedsiębiorcami i widzimy, z jakimi problemami się spotykają w Chinach. To choćby problem podróbek, związany z tym, że w Chinach nie da się zarejestrować znaków towarowych – tłumaczył.

www.forum-ekonomiczne.pl

– Trzeba ułatwiać polskim firmom kontakty z podmiotami w Chinach, aby łatwiej było im tam znaleźć partnerów. Wtedy pociąg z Łodzi do Chengdu będzie wykorzystywany w obu kierunkach – dodał Tomasz Buraś, prezes firmy kurierskiej DHL Express. – W niektórych branżach koszty produkcji w Europie i Chinach już się zbliżają. Dotyczy to szczególnie produkcji, którą daje się zautomatyzować. Polska została wybrana przez Chiny na bramę do Europy, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, to Polska może też być bramą Europy do Chin – podkreślał książę Michael von Liechtenstein, założyciel firmy analityczno-doradczej Geopolitical Information Service. Dodał, że na razie europejskie firmy, aby mogły zwiększać sprzedaż w Chinach, potrzebują wsparcia administracji. GS

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski