Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.08.2018 13:31 Publikacja: 28.08.2018 13:23
Foto: Bloomberg
Gdy USA kichną, cały świat łapie katar – na rynkach finansowych to truizm. Tamtejszy rynek kapitałowy nie tylko jest zdecydowanie największy, ale też ściśle powiązany z innymi rynkami. Amerykańscy inwestorzy mają w swoich portfelach zagraniczne instrumenty finansowe o wartości 12,5 bln USD. To niemal czterdziestokrotnie więcej niż wynosi rynkowa wartość wszystkich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Nic dziwnego, że dane z amerykańskiej gospodarki, polityka pieniężna tamtejszego banku centralnego i wszelkie inne doniesienia, które mogą wpływać na decyzje amerykańskich inwestorów, budzą emocje uczestników najodleglejszych nawet rynków, w tym polskiego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Sprzedaż detaliczna w marcu znów spadła rok do roku, wypadając ciut gorzej od średniej prognoz ekonomistów. Jednak dane nie wyglądają tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,3 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Te dane są kolejnym wsparciem dla oczekiwań obniżki stóp procentowych przez RPP już w maju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas