Inwestorzy nie oddają porannych zysków

Główne warszawskie indeksy utrzymują się na półmetku sesji przy poziomach zbliżonych do porannych. Nad kreską pozostają też giełdy zachodnie

Aktualizacja: 18.02.2017 02:21 Publikacja: 30.03.2012 14:49

Inwestorzy nie oddają porannych zysków

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Piątkowa sesja rozpoczęła się optymistycznie, ale inwestorzy nie kwapią się do większych zakupów. W rezultacie indeks blue chips oscylował na półmetku notowań przy poziomie otwarcia, czyli 2289 pkt.. WIG zyskiwał 0,6 proc., a indeksy „średniaków" i „maluchów" po 0,3 proc.

Poranne odczyty z niemieckiej gospodarki, dotyczące sprzedaży detalicznej w lutym, były lepsze od prognoz w układzie rok do roku. Dzięki temu indeks DAX zyskuje od początku notowań już prawie 1,1 proc. Lepsze od oczekiwań dane o francuskich wydatkach konsumentów w lutym oraz inflacja zbliżona do styczniowej pomagają paryskiej giełdzie. Wskaźnik CAC40 zyskuje 1,4 proc.

Dobre dane z zachodnich gospodarek nie zachęciły jak na razie naszych inwestorów do kupowania. Być może czekają oni na dane z własnego podwórka (bilans obrotów kapitałowych, bieżących i finansowych za IV kwartał ubiegłego roku) oraz publikacje zza oceanu - wskaźnik Chicago PMI oraz indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Na rynku walutowym utrzymują się poranne tendencje. Inwestorzy chętnie kupują wspólną walutę, która umacnia się względem dolara o 0,4 proc. Amerykańska waluta traci też w stosunku do naszej złotówki. Na półmetku notowań dolar tracił 0,7 proc. i płacono za niego 3,11 zł.

Poranne, symboliczne plusy na rynku surowców powoli zamieniają się w większe zwyżki.

Za baryłkę ropy płacono po południu 123,3 dolara, czyli o 0,6 proc. więcej niż w czwartek. Mocno zyskują też metale szlachetne. Za uncję złota płacono 1667 dolara (wzrost o 0,4 proc.), a srebro wyceniano na 32,5 dolara (wzrost o 0,8 proc.).

Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi