NWR poszuka pomocy w inwestycji w Dębieńsku?

New World Resources ograniczył do 5 mln euro tegoroczne nakłady na swój polski projekt

Aktualizacja: 18.02.2017 09:29 Publikacja: 08.06.2012 16:46

New World Resources ograniczył dziesięciokrotnie, do 5 mln euro, tegoroczne nakłady na swój polski projekt - reaktywację kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Jak wynika z informacji „Parkietu" NWR szuka wsparcia u polskich spółek. Propozycję taką miała już dostać Kompania Węglowa, ale ze źródeł zbliżonych do spółki wynika, że nie bedzie nią zainteresowana. Niewykluczone, że plany NWR mogą być związane z chęcią przejęcia przez Zdenka Bakalę chemicznego Ciechu wartego ok. 1 mld zł (inwestycja w Dębieńsku ma pochłonąć ok. 0,5 mld euro).

 

- Gdyby NWR zrezygnował z inwestycji w Dębieńsko byłoby to nierozsądne – mówi „Parkietowi" Paweł Puchalski, szef analityków DM BZ WBK. – Obecnie eksploatowane przez jego kopalnie zasoby nie wystarczą na długo, a Dębieńsko miało przedłużyć horyzont wydobywczej działalności. Jedynym wytłumaczeniem takiej decyzji, gdyby została podjęta, byłoby wytłumaczenie „mamy dość górnictwa i zmieniamy biznes" – tłumaczy.

 

- Gdyby Kompania dostała propozycję współpracy w Dębieńsku, powinna się nad nią pochylić. Wszystko jest kwestią ceny, ale samo „nie bo nie" byłoby nierozsądne – uważa Paweł Puchalski. – Warto pamiętać, że szybciej będzie wydobywany węgiel z Dębieńska niż węgiel na Lubelszczyźnie, gdzie Kompania planuje odwierty badawcze – tłumaczy.

 

Sam NWR zapewnia, że z inwestycji nie rezygnuje. - Trwa przegląd projektu w związku ze zmianą profilu ryzyka w odniesieniu do zarządzania zasobami wodnymi - mówi „Parkietowi" Anna Golasz, rzeczniczka NWR Karbonia, polskiej spółki koncernu Bakali. - Przegląd zobowiązań związanych z kosztami m.in. zarządzania zasobami wodnymi  ma na celu znalezienie możliwości obniżenia kosztów, przyspieszenie prac oraz zwiększenie efektywności, nim kolejne środki finansowe zostałyby zaangażowane w realizację. Potrwa to kilka miesięcy i będzie koordynowane przez Williama Schloemera, wiceprezesa NWR Karbonia i Rodney'a Voigta, dyrektora projektu - tłumaczy.

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie