Wakacyjne nastroje na GPW
Szymon Nowak, BM BNP Paribas Bank Polska
Wtorkowa sesja była kolejną, która wpisuje się w wakacyjny obraz rynku, co odzwierciedla poziom obrotów na GPW w wysokości 609 mln. Warszawski Indeks Giełdowy w ostatecznym rozrachunku stracił 0,76%, przy relatywnej słabości w segmencie średnich spółek (mWIG40 -1,44%) i sile małych spółek (sWIG80 -0,23%). WIG20 zakończył dzień wynikiem -0,72%, kończąc sesję na poziomie 2224 pkt. i po raz kolejny zbliżając się do kluczowego wsparcia, które mieści się w rejonie 2000 pkt., a które to jest obecnie głównym ograniczeniem trwającego od czerwca trendu bocznego. Na poziomie całych indeksów ruchy na warszawskiej giełdzie były spójne z sytuacją na rynkach regionu. Niemiecki DAX30 stracił 0,64%, a francuski CAC40 0,71%. W Warszawie sesja podzieliła się na dwie części – poranny spadek i dalszą konsolidację.
W wypadku indeksów sektorowych jedynie dwa w dniu wczorajszym zakończyły sesję na plusach. Były to WIG-Telekomunikacja i WIG-Górnictwo, które zyskały kolejno 0,68% i 0,27%. Z drugiej strony najgorzej radziły sobie WIG-Chemia (-2,06%) oraz WIG-Leki (-2,74%).
Ważnym wydarzeniem, także z punktu widzenia rynków europejskich, pozostaje wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych, gdzie Nasdaq 100 stracił -1,12%, a S&P 500 0,47%, chociaż w trakcie sesji oba indeksy znajdowały się na widocznie niższych poziomach. Negatywną reakcję widać szczególnie na indeksie spółek technologicznych, chociaż to właśnie te spółki znacząco pobijają oczekiwania analityków, publikując często rekordowe wyniki za drugi kwartał bieżącego roku. Powyższe obrazuje aktualny stan rynku, gdzie część inwestorów postanawia realizować osiągnięte zyski w obawie przed spadkiem tak wysokich dynamik wzrostów przychodów i zysków, który obserwujemy obecnie.
Sesja w Azji kończy się w negatywnych nastrojach. Większość indeksów regionu traci, poza najbardziej dotkniętym w ostatnim czasie Hang Seng, który akurat w dniu dzisiejszym zyskuje ponad 1%, jako jedyny azjatycki indeks. Powyższe nie przekłada się na inwestorów na Starym Kontynencie. Notowania kontraktów terminowych na DAX 30 znajdują się w godzinach porannych na poziomie +0,1%. Podobną sytuację obserwujemy na kontraktach na S&P 500. Wydarzeniem dnia, poza trwającym sezonem wyników spółek, będzie posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która naszym zdaniem nie wprowadzi w tym momencie żadnych zmian do prowadzonej polityki monetarnej, co pozostaje obecnie rynkowym konsensusem.