Jesteśmy po IPO Żabki, które okazało się sporym rozczarowaniem. Dlaczego?
Tak duży debiut to wspaniałe wydarzenie dla krajowego rynku kapitałowego. Tak dużego IPO od lat nie było na warszawskiej giełdzie. Mamy nadzieję, że pociągnie za sobą dobre postrzeganie polskiego rynku przez inwestorów zagranicznych. Mieliśmy do czynienia też z ogromnym zainteresowaniem inwestorów krajowych. Z szerszego punktu widzenia IPO Żabki to szansa na zaprezentowanie innych ciekawych polskich spółek. Zawsze przy okazji spotkań z inwestorami globalnymi pojawiają się nie tylko pytania dotyczące IPO, ale i innych emitentów.
Co do samej Żabki, to warto zauważyć, że jej wyniki są bardziej przewidywalne niż np. producentów gier, gdzie jedna premiera może zaważyć na nastawieniu inwestorów. Pierwsze dni notowań rzeczywiście nie były udane i mogło to wynikać z kilku czynników: rodzaj inwestorów, którzy zapisywali się na akcje, przydział akcji i redukcje w zapisach w poszczególnych transzach i zamiary poszczególnych inwestorów. Po zachowaniu kursu i samych obrotach widać, że przydzielając akcje, postawiono na inwestorów krótkoterminowych. Sądzę jednak, że wycena Żabki przy debiucie była zbliżona do standardów w branży konsumenckiej oraz zgodna z perspektywami rozwoju spółki. Mam nadzieję, że negatywny wydźwięk po debiucie spółki był przejściowy.
Czy akcje Żabki znajdą się w portfelach funduszy długoterminowych, np. w pracowniczych planach kapitałowych?
Naturalnie. W dłuższym terminie to mocny kandydat do wejścia do WIG20. Branża konsumencka – jak wspomniałem – jest dość przewidywalna, a obecne wyceny spółek handlu detalicznego znajdują się na akceptowalnym poziomie. Dla długoterminowych inwestorów może to być atrakcyjna alternatywa.
Uniqa TFI organizuje wokół siebie niezależnych dystrybutorów funduszy. Jak ocenia pan tegoroczne wyniki sprzedaży?
Niezależni dystrybutorzy są dla nas strategicznymi partnerami. W ramach dystrybucji stawiamy również na rozwój w ramach Grupy Uniqa oraz kanału e-commerce. Zauważmy, że nasze TFI otworzyło się na klientów detalicznych dość niedawno, w momencie gdy przez rynek przechodziła rewolucja związana z MiFID II. Stąd praktycznie nie mamy dostępu do bankowych sieci sprzedaży.
Niedawno zorganizowaliśmy forum niezależnych dystrybutorów funduszy i chcemy kontynuować ten koncept. Naszą intencją było zorganizowanie przestrzeni do głębszej współpracy, wymiany doświadczeń. Chcielibyśmy wspólnie wypracowywać rozwiązania produktów, które wspierałyby rozwój naszych podmiotów i jednocześnie byłyby korzystne dla klientów.