Marcin Ciesielski, Ceres DI: Fed podejdzie ostrożnie do łagodzenia polityki

Druga część roku powinna być jednak zdecydowanie lepsza dla obligacji długoterminowych – przewiduje Marcin Ciesielski z zarządu Ceres DI.

Publikacja: 10.06.2024 06:00

Marcin Ciesielski, Ceres DI: Fed podejdzie ostrożnie do łagodzenia polityki

Foto: Fot. a. obszyński/mpr

Jak w kolejnych miesiącach tego roku może kształtować się polityka monetarna EBC i Fedu?

Jesteśmy właśnie po pierwszej obniżce stóp procentowych w strefie euro, która była zgodna z oczekiwaniami całego rynku. Można mieć jednak wątpliwości, jak będzie kształtować się polityka monetarna EBC w najbliższych miesiącach. Bank nie zobowiązał się do przedstawienia ścieżki stóp procentowych, a decyzje mają być podejmowane na podstawie bieżących danych makroekonomicznych. Martwić może jednak wyższy od oczekiwań wstępny odczyt inflacji CPI za maj, a także podniesienie średnioterminowych prognoz inflacyjnych przez EBC. Powolną poprawę sytuacji gospodarczej pokazują także wskaźniki PMI. Uważamy jednak, że EBC zdecyduje się w tym roku przynajmniej na jeszcze jedną obniżkę stóp.

Inaczej wygląda z kolei sytuacja USA, gdzie Fed nie zdecydował się jeszcze na złagodzenie polityki pieniężnej. Dane inflacyjne od początku roku zaskakiwały negatywnie, a kondycja gospodarki wydaje się nie najgorsza. Pozytywnie wyglądają również wskaźniki rynku pracy, co może być czynnikiem oddalającym w czasie obniżki stóp przez Fed. Aktualnie prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki spadło poniżej 50 proc., co może zwiastować dalszą zwłokę Rezerwy Federalnej. Jesteśmy zdania, iż Fed podejdzie ostrożnie do kwestii złagodzenia polityki, a brak obniżki stóp do końca roku wcale nie jest niemożliwy.

Fundusze obligacji długoterminowych w pierwszych miesiącach tego roku zawodziły inwestorów. Czy druga część roku może być dla nich lepsza?

Druga część roku powinna być zdecydowanie lepsza dla obligacji długoterminowych. Przez ostatnie pięć miesięcy rentowność obligacji 10-letnich wzrosła zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i w Polsce o około 50–60 pkt baz. Spadająca inflacja oraz perspektywy dotyczące obniżki stóp procentowych powinny wspierać wyceny na rynku obligacji. Przez ostatnie dwa lata stawialiśmy na dług krótkoterminowy, który cechował się wysoką rentownością oraz niskim ryzykiem rynkowym. Obecnie uważamy, że warto przynajmniej częściowo wydłużyć duration portfela. Potencjał zysku do ryzyka jest bardzo atrakcyjny. Oczywiście należy pamiętać, że obligacje długoterminowe cechują się dużo większą zmiennością od długu krótkoterminowego, co należy uwzględnić w dopasowaniu struktury portfela pod konkretnego klienta.

Jak głęboka korekta może dotknąć polskie akcje?

Polskie indeksy rynkowe osiągnęły w ostatnim czasie rekordowe poziomy. Zarówno szeroki WIG, jak i indeksy małych i średnich spółek – sWIG80 oraz mWIG40 – z miesiąca na miesiąc ustanawiały historyczne szczyty. Korekta na rynku akcji wydaje się więc nieuchronna, choć naszym zdaniem nie będzie duża. Polskie spółki zaprezentowały ostatnio dobre wyniki kwartalne, a wiele z nich zdecydowało się na wypłatę wyższej dywidendy, niż oczekiwał rynek. Ponadto, wskaźnik Cena do zysku (P/E) w ostatnich miesiącach uległ obniżeniu, co pokazuje, że polskie akcje na tle pozostałych rynków wschodzących są nadal wyceniane z dyskontem. Spadek inflacji oraz perspektywa dalszego umocnienia złotego są także czynnikami, które powinny zwiększyć atrakcyjność rynku dla podmiotów zagranicznych. Uważamy więc, że polskie akcje wciąż mają fundamentalny potencjał do dalszego wzrostu.

W ostatnich tygodniach notowania surowców stały się bardzo zmienne. Czy to jeszcze odpowiedni rodzaj aktywów dla ostrożnych inwestorów?

Niezmiennie uważamy, że w portfelach inwestorów powinny znajdować się alternatywne klasy aktywów, a surowce niewątpliwie są taką klasą. Oczywiście są one bardzo zmienne i ryzykowne, dlatego ich udział powinien być indywidualnie dopasowany do poziomu akceptowalnego ryzyka. W portfelach konserwatywnych udział ten nie powinien przekraczać kilku procent. Z całej kategorii surowców zdecydowanie preferujemy złoto, które wielokrotnie udowodniło, że bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek przy budowie zdywersyfikowanego portfela, obniża jego ryzyko i jednocześnie pozytywnie wpływa na oczekiwaną stopę zwrotu. Po kilku latach konsolidacji złoto wybiło się w tym roku na historyczne poziomy. Analizując otoczenie makroekonomiczne, geopolityczne, zakupy banków centralnych oraz powolną poprawę nastrojów wśród inwestorów, oceniamy, że ruch wzrostowy, który się rozpoczął, ma wysokie prawdopodobieństwo dalszej kontynuacji. Niezmiennie od kilku miesięcy utrzymujemy przeważenie złota w portfelach naszych klientów.

Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Fundusze inwestycyjne
W niektórych TFI inwestorzy mają chrapkę na duże polskie spółki
Fundusze inwestycyjne
Październikowe napływy do funduszy polskich akcji
Fundusze inwestycyjne
Akcje mają wzięcie w Europie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Fundusze inwestycyjne
Jeden tydzień, a mocno namieszał w wynikach funduszy
Fundusze inwestycyjne
PPK z najsłabszym miesiącem od ponad dwóch lat