Jak w kolejnych miesiącach tego roku może kształtować się polityka monetarna EBC i Fedu?
Jesteśmy właśnie po pierwszej obniżce stóp procentowych w strefie euro, która była zgodna z oczekiwaniami całego rynku. Można mieć jednak wątpliwości, jak będzie kształtować się polityka monetarna EBC w najbliższych miesiącach. Bank nie zobowiązał się do przedstawienia ścieżki stóp procentowych, a decyzje mają być podejmowane na podstawie bieżących danych makroekonomicznych. Martwić może jednak wyższy od oczekiwań wstępny odczyt inflacji CPI za maj, a także podniesienie średnioterminowych prognoz inflacyjnych przez EBC. Powolną poprawę sytuacji gospodarczej pokazują także wskaźniki PMI. Uważamy jednak, że EBC zdecyduje się w tym roku przynajmniej na jeszcze jedną obniżkę stóp.
Inaczej wygląda z kolei sytuacja USA, gdzie Fed nie zdecydował się jeszcze na złagodzenie polityki pieniężnej. Dane inflacyjne od początku roku zaskakiwały negatywnie, a kondycja gospodarki wydaje się nie najgorsza. Pozytywnie wyglądają również wskaźniki rynku pracy, co może być czynnikiem oddalającym w czasie obniżki stóp przez Fed. Aktualnie prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki spadło poniżej 50 proc., co może zwiastować dalszą zwłokę Rezerwy Federalnej. Jesteśmy zdania, iż Fed podejdzie ostrożnie do kwestii złagodzenia polityki, a brak obniżki stóp do końca roku wcale nie jest niemożliwy.
Fundusze obligacji długoterminowych w pierwszych miesiącach tego roku zawodziły inwestorów. Czy druga część roku może być dla nich lepsza?
Druga część roku powinna być zdecydowanie lepsza dla obligacji długoterminowych. Przez ostatnie pięć miesięcy rentowność obligacji 10-letnich wzrosła zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i w Polsce o około 50–60 pkt baz. Spadająca inflacja oraz perspektywy dotyczące obniżki stóp procentowych powinny wspierać wyceny na rynku obligacji. Przez ostatnie dwa lata stawialiśmy na dług krótkoterminowy, który cechował się wysoką rentownością oraz niskim ryzykiem rynkowym. Obecnie uważamy, że warto przynajmniej częściowo wydłużyć duration portfela. Potencjał zysku do ryzyka jest bardzo atrakcyjny. Oczywiście należy pamiętać, że obligacje długoterminowe cechują się dużo większą zmiennością od długu krótkoterminowego, co należy uwzględnić w dopasowaniu struktury portfela pod konkretnego klienta.