Metale szlachetne oraz krajowe „misie” ozłociły inwestorów w maju

W ubiegłym miesiącu na rynki akcji i obligacji wróciła dobra passa po kwietniowej lekkiej zadyszce. Kolorowo było też na rynku metali szlachetnych, które odbijają sobie w tym roku poprzednie chudsze lata.

Publikacja: 05.06.2024 06:00

Metale szlachetne oraz krajowe „misie” ozłociły inwestorów w maju

Foto: Adobestock

Fundusze metali szlachetnych po raz trzeci z rzędu znalazły się na pierwszym miejscu w grupowym zestawieniu miesięcznych stóp zwrotu. Majowa poprawa notowań sprawiła też, że tego tego typu produkty umocniły się na czele w klasyfikacji od początku roku. Jakby jednak nie liczyć, ogółem mało które fundusze w tym roku zawodzą inwestorów. Dużą satysfakcję po maju czują z pewnością inwestorzy wierzący w polski rynek akcji, w którym potencjał umocnienia widzą także zarządzający. Wygląda też na to, że na dobrą drogę wróciły fundusze obligacji długoterminowych.

Po korekcie nowe rekordy indeksów akcji

W kwietniu część inwestorów już wypatrywała końca hossy, ale maj zapewne rozczarował niedźwiedzią stronę rynku. Z zestawienia serwisu Analizy.pl wynika, że zaledwie jedna kategoria funduszy – akcji azjatyckich (bez Japonii) – finiszowała pod kreską, tracąc jednak tylko 0,4 proc. Jest to liczebnie bardzo skromna grupa funduszy, w której pod względem aktywów dominuje produkt Allianz TFI. Fundusze akcji azjatyckich w pierwszej połowie maja kontynuowały tegoroczne zwyżki, ale w ostatnich tygodniach zachowują się już słabiej. Korekta na rynkach akcji na Dalekim Wschodzie musiała się też odbić na wynikach funduszy globalnych rynków wschodzących, które – ze skromną, ale dodatnią stopą zwrotu – zajęły w maju miejsce przedostatnie.

fot. a. bogacz

Ogółem rynki akcji przynosiły satysfakcjonujące zyski. Krajowi inwestorzy znowu mogli poczuć dumę za sprawą polskich małych i średnich spółek. Portfele nastawione na drugą i trzecią linię polskich firm dały przeciętnie po 3,7 proc. zysku, a to powiększyło ich tegoroczne wyniki do niemal 14 proc. Fundusze polskich akcji uniwersalne z kolei dzięki 2,2-proc. zwyżkom w poprzednim miesiącu przekroczyły 10-proc. barierę, jeśli chodzi o stopy zwrotu od początku roku. W maju pomiędzy dwiema wspomnianymi kategoriami funduszy polskich akcji znalazły się fundusze akcji rynków rozwiniętych, zarówno globalnych, jak i europejskich, a także amerykańskich.

– W ostatnim miesiącu padły kolejne rekordy wszechczasów, zarówno na giełdach zagranicznych, jak i naszej GPW – podsumowuje Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI. Jak zauważa, WIG w pełni zrealizował tegoroczną prognozę Quercusa TFI (83–88 tys. pkt) i dotarł nawet w pobliże 90 tys. pkt, pod koniec zaś miesiąca nieco skorygował się do 86,3 tys. pkt. Czy to ostrzeżenie? Na razie czerwiec nie rysuje się optymistycznie, a na początku miesiąca widać niechęć do rynków wschodzących, która nadeszła z Ameryki Południowej. WIG we wtorek po południu zniżkował o 1,7 proc., do 85,3 pkt, redukując tegoroczną stopę zwrotu do 8,75 proc. Wyraźnie tracił także złoty przy niewielkim spadku kursu głównej pary walutowej. – Zakładaliśmy kontynuację pozytywnych tendencji na rynkach akcji w pierwszych miesiącach 2024 r., co się udało zrealizować z nawiązką. Nie wykluczamy kolejnego rekordu WIG w czerwcu, ale nie zmieniamy już naszej prognozy 83–88 tys. pkt – mówi prezes Quercusa TFI.

Zawiodła garstka

Majowe wyniki funduszy inwestycyjnych dalej kształtowały się modelowo – w środku tabeli uplasowały się fundusze mieszane, które – niczym pokorne ciele – korzystały na dobrym zachowaniu akcji i obligacji. Przy rynku długu warto zatrzymać się jeszcze na moment, bo w maju wreszcie fundusze obligacji długoterminowych zdołały wypaść lepiej od produktów celujących w papiery krótkoterminowe. Te pierwsze zarobiły przeciętnie między 0,5 a 0,6 proc., co dla wielu z tych produktów oznaczało wyjście nad kreskę od początku roku. Fundusze papierów krótkoterminowych zaś – dzięki 0,4-proc. zwyżce – powoli zbliżają się już do zysków rzędu 3 proc. od początku roku.

Najwyższą średnią stopę zwrotu w ubiegłym miesiącu wypracowały fundusze metali szlachetnych i było to równe 5 proc. Tym samym ich wynik od początku roku urósł do 16,2 proc., co jest oczywiście najwyższym osiągnięciem na całym rynku funduszy, z przewagą 2,3 pkt proc. do drugiej kategorii – funduszy polskich małych i średnich spółek.

Z danych Analizy.pl wynika, że niemal 90 proc. spośród łącznie około 1000 analizowanych krajowych i luksemburskich funduszy inwestycyjnych (w PLN) zanotowała w maju straty. Ogółem najwięcej dały zarobić fundusze ESG, zwłaszcza te z sektora zielonej energii. Najwyższą stopę zwrotu z krajowych otwartych i detalicznych funduszy wypracował inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii i było to aż 14,8 proc. Najgorzej zaś wypadł Santander Prestiż Akcji Amerykańskich.

Spadki stóp procentowych mogą wesprzeć rynki akcji

Ostrożnie ze spółkami z udziałem rządu

Krzysztof Cesarz, zarządzający, Skarbiec TFI

W maju Skarbiec Akcja wzrósł o 5,28 proc., a od początku roku już 11,68 proc. Wspomniane wyniki wspierane były przez dobre zachowanie spółek z segmentu: odzieżowego i nowych technologii, uzupełnione przez wyselekcjonowanych emitentów z innych sektorów. Skarbiec Akcja łączy ze sobą atrakcyjne inwestycyjnie blue chips oraz perspektywiczne i dobrze zarządzane średnie i małe spółki. Udział firm z WIG20 stanowi co najmniej 50 proc. portfela, przy czym fundusz ma charakter skoncentrowany i składa się najczęściej z 30–35 pozycji. Fundusz ma w portfelu tylko te spółki, co do których mamy przekonanie, że ich produkty, usługi, model biznesowy czy jakość kadry menedżerskiej umożliwiają poprawę wyników w średnim i długim okresie. Przy konstruowaniu portfela bierzemy pod uwagę obecne uwarunkowania prawne i ekonomiczne oraz antycypujemy ich możliwe zmiany. Zachowawczo podchodzimy do segmentów regulowanych i z silnym wpływem Skarbu Państwa na decyzje biznesowe. Najlepszym przykładem jest widoczny w portfelu od kilku kwartałów brak spółek energetycznych. paan

Warto korzystać z korekt polskich akcji

Andrzej Bieniek, dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

W maju Esaliens Małych i Średnich Spółek odnotował najlepszy wynik (8,62 proc.) na tle konkurencji, głównie dzięki dużej ekspozycji na spółki konsumenckie, sektora deweloperskiego, finansowego (nie bankowego), gier oraz z mWIG40. To dowodzi skuteczności naszej strategii, opartej na precyzyjnej analizie rynku i selekcji najlepszych możliwych inwestycji. Szacujemy, że do końca roku indeksy giełdowe mogą osiągnąć nowe rekordowe poziomy, oczywiście po drodze z możliwymi korektami, podobnymi do obecnej. Jest to dobry moment na dalszą akumulację akcji i zwiększenie ekspozycji na rynek polski. Dodatkowo kontynuacja napływu kapitału zagranicznego jest korzystnym trendem, który może potrwać do nadejścia dużych IPO, przyciągających uwagę inwestorów. Oczekujemy, że najwięcej IPO odbędzie się na początku jesieni, co spowoduje zastój indeksów, ale kluczową rolę odegra wtedy selekcja. Strategia inwestycyjna funduszu pozostaje niezmienna. Dążymy do maksymalizacji wartości dla inwestorów przez przemyślane wybieranie spółek posiadających potencjał wzrostu i wyceniane poniżej swojej rzeczywistej wartości.paan

Zielony sektor korzysta ze spadających stóp

Piotr Stopiński, dyrektor zespołu zarządzania akcjami rynków zagranicznych, Pekao TFI

W maju wsparciem dla subfunduszu Pekao Ekologicznego (6,39 proc.) była przede wszystkim spadająca rentowność obligacji, które są istotne z perspektywy projektów, które realizują firmy związane z tą tematyką – są to zazwyczaj długie projekty wymagające dużych nakładów finansowych, więc niższe koszty finansowania wpływają pozytywnie na ich dzisiejszą wycenę.

Drugim motorem wzrostu pozostawały firmy związane z gospodarką niskoemisyjną oraz te przyczyniające się do zwiększania efektywności energetycznej w życiu codziennym.

W średnim horyzoncie pozytywnie oceniamy wpływ potencjalnych obniżek stóp procentowych na atrakcyjność tego zielonego spektrum inwestycyjnego.

Dodatkowo powrót cyklu zamówień w segmencie budownictwa niskoemisyjnego oraz elektryfikacji transportu będzie konieczny dla wzrostu wyników finansowych firm w najbliższych miesiącach.paan

Porzucone nadzieje na cięcie stóp w tym roku

Krzysztof Bednarczyk, zarządzający, Ipopema TFI

Jastrzębie nastawienie Fedu w polityce monetarnej niekorzystnie odbija się na notowaniach obligacji. W maju w ślad za papierami amerykańskimi rentowności polskich obligacji niezabezpieczonych zbliżyły się do szczytów z października ub.r. Krajowi inwestorzy muszą też oszacować, jaki będzie ostateczny wpływ wyższej stawki VAT na żywność oraz uwolnienia od lipca cen energii i gazu na wartość wskaźnika CPI, ponieważ to będzie determinować dalsze decyzje RPP odnośnie do stóp procentowych. Z notowań instrumentów pochodnych na stopę procentową wynika, że inwestorzy porzucili nadzieję na to, że w tym roku może dojść do obniżek kosztu pieniądza w Polsce. To oznacza, że papiery dłużne o zmiennym kuponie opartym na WIBOR-ze jeszcze przez wiele miesięcy będą stanowić dobrą alternatywę dla stałokuponowych. Dobry wynik Ipopemy Konserwatywnego od początku roku i w maju (0,68 proc.) to rezultat konsekwentnego minimalizowania ryzyka stopy procentowej. Aktywa funduszu to w przytłaczającej większości obligacje o zmiennych kuponach – korporacyjne, gwarantowane przez Skarb Państwa oraz skarbowe (WZ). paan

Fundusze inwestycyjne
Prezes Uniqi TFI: Wyceny polskich akcji są atrakcyjne, ale trzeba zachować cierpliwość
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Fundusze inwestycyjne
Zarządzający Polaris FIZ: Fundamentalna wartość WIG20 to około 2700 pkt.
Fundusze inwestycyjne
Noble Funds TFI trafi do VeloBanku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze obligacji długoterminowych to teraz faworyci ekspertów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Fundusze inwestycyjne
Blockchainowy rodzynek znów daje o sobie znać
Fundusze inwestycyjne
Obligacje długoterminowe nad wyraz atrakcyjne