Fundusze inwestycyjne - TFI. Trzy trendy na 2018 r.: upraszczanie produktów, III filar i internet

Już w styczniu powiernicy ruszają z ofensywą produktów. Fundusze inwestycyjne mają być nieskomplikowane, dostępne za jednym ruchem kciuka i dobre do oszczędzania na jesień życia.

Publikacja: 03.01.2018 08:09

Fundusze inwestycyjne - TFI. Trzy trendy na 2018 r.: upraszczanie produktów, III filar i internet

Foto: Adobestock

Jak na największego gracza na rynku przystało, PKO TFI rozpoczyna rok z przytupem. Już w styczniu wprowadzi do oferty nowy „parasol" z wydzielonymi subfunduszami inwestującymi w jednostki innych funduszy. Inwestorzy będą mieli do wyboru pięć strategii zróżnicowanych pod kątem ryzyka. Będzie to pierwszy fundusz otwarty PKO TFI pobierający opłatę za sukces.

Nowości już w I kwartale

Piotr Żochowski, prezes PKO TFI (na zdjęciu), Marek Juraś, prezes Trigona TFI, i Marek Przybylski, p

Piotr Żochowski, prezes PKO TFI (na zdjęciu), Marek Juraś, prezes Trigona TFI, i Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. Kierowane przez nich firmy mają ambitne plany na rozpoczęty rok.

Foto: Archiwum

– Chcemy zapewnić klientom gotowe produkty, dzięki którym nie będą musieli samodzielnie budować portfeli, wybierać funduszy oraz różnych segmentów rynków finansowych – tłumaczy Piotr Żochowski, prezes PKO TFI. Banki coraz częściej upraszczają ofertę, proponując kilka funduszy inwestujących w inne fundusze, zamiast zestawu kilkuset produktów o nazwach niewiele mówiących mało doświadczonym inwestorom. Dość wspomnieć mFundusze Dobrze Lokujące mBanku, czy Konto Funduszowe ING. – To zarządzający, a nie inwestorzy decydują, które kierunki geograficzne są najbardziej perspektywiczne, lub czy warto postawić na małe i średnie czy raczej na duże spółki – wyjaśnia Żochowski.

Także Trigon nie każe długo czekać na nowości. – W styczniu uruchomimy Trigon Stabilny Wzrost FIZ, który będzie inwestował w obligacje, akcje polskie oraz akcje globalne. Za część dłużną, czyli obligacje skarbowe oraz korporacyjne, odpowiedzialny będzie Olaf Pietrzak, za selekcję polskich walorów Piotr Wałek, a za dobór spółek zagranicznych Michał Cichosz oraz Tomasz Piotrowski – zapowiada Anna Suprun z Trigona. – Zespół ten w zależności od koniunktury zamierza w aktywny sposób zarządzać alokacją. Fundusz wyceniany będzie raz w miesiącu, certyfikaty będą umarzane również z częstotliwością miesięczną – dodaje Suprun.

Foto: Archiwum

Na nieruchomości stawia Copernicus Capital TFI, które nowe fundusze uruchomi w I kw. Jeden z nich będzie portfelem deweloperskim finansującym od trzech do pięciu wysokomarżowych inwestycji w budowę hoteli i apartamentowców

Przedstawiciele pozostałych TFI są już bardziej enigmatyczni, jeżeli chodzi o plany na ten rok. – Nie wykluczamy, że w ofercie „parasola" Novo pojawi się subfundusz, który będzie mógł regularnie wypłacać dochody uczestnikom – informuje Artur Włoch, członek zarządu Opery TFI.

Internetu nie da się dłużej lekceważyć

Foto: Archiwum

Niemal w każdej z kilkunastu odpowiedzi o planach na 2018 r., które dostaliśmy od TFI, przewijają się skrótowce IKE (indywidualne konta emerytalne), IKZE (indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego) i PPK (pracownicze plany kapitałowe). – Planujemy dodać fundusze zagraniczne (typu master-feeder) do IKZE i IKE. Powinno to nastąpić już w pierwszej połowie 2018 r. – podaje Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI. Pozostałe TFI również intensywnie pracują nad rozwojem oferty emerytalnej. – Zamierzamy – podobnie jak inne podmioty – dokładnie się przyjrzeć ustawie o PPK – zapowiadają przedstawiciele AgioFunds TFI.

O ile jednak koncentracja na III filarze nie dziwi, biorąc pod uwagę rosnące wpłaty na IKE i IKZE, a także rządowe plany uruchomienia PPK, o tyle jest pewien obszar, w którym aktywność TFI jest zaskakująca, bo wcześniej była raczej ukryta.

– 2018 r. rozpoczniemy uruchomieniem dużego projektu – nowego portalu Aviva24. Radykalnie uprościmy ofertę i język komunikacji, aby poszerzyć grono klientów inwestujących w fundusze o tych, którzy trzymają pieniądze w bankach i coraz śmielej szukają alternatywy. Mogą ich zainteresować proste produkty, raczej o niskim poziomie ryzyka. Dlatego na platformie zaproponujemy tylko pięć funduszy, w tym trzy mało ryzykowne. Obecna oferta branży TFI jest nadmiernie rozbudowana i skomplikowana. Chcemy usunąć tę barierę – tłumaczy Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. Trend upraszczania oferty jest w TFI widoczny od paru lat, trend wykorzystywania w tym celu internetu – to nowość.

– Nie będę oryginalny, twierdząc, że dzisiejsi klienci chcą mieć możliwość zakupu funduszy bezpośrednio z domu, ze smartfona lub w inny sposób, który do minimum ogranicza mitręgę transakcyjną – przekonuje Tomasz Sędkowski, prezes BPS TFI. – Na początku roku planujemy uruchomić nową stronę z nowym systemem transakcyjnym automatycznie dostosowującym wygląd do urządzenia, z którego korzysta użytkownik, z uproszczonymi formularzami oraz możliwością dokonywania szybkich przelewów – zapowiada Sędkowski.

Fundusze inwestycyjne
Marcowy wzrost surowców, ale i polskie akcje błysły
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Jak TFI pudrują ofertę funduszy
Fundusze inwestycyjne
Kadrowe zmiany w Pekao TFI i PKO TFI
Fundusze inwestycyjne
Ostrożność wobec nowoczesnych technologii dopiero teraz procentuje
Fundusze inwestycyjne
Klientów TFI polskie akcje obchodzą tyle co zeszłoroczny śnieg
Fundusze inwestycyjne
Bankom niższe stopy nie podetną skrzydeł. Liczy się co innego