GPW odkryła karty. W planach poprawa rentowność i atrakcyjna dywidenda

Rada Giełdy zatwierdziła strategiczne kierunku rozwoju GPW. Czego można spodziewać się po operatorze? GPW chce m.in. proponować wypłatę dywidendy częściej niż raz w roku, a także wprowadzić mini kontrakty terminowe.

Publikacja: 27.11.2024 21:11

GPW odkryła karty. W planach poprawa rentowność i atrakcyjna dywidenda

Foto: Adobestock

Z jednej strony dokument opublikowany przez GPW to dużo ogólnych haseł, ale też i konkretne ambicje finansowe. Zacznijmy od drugich. GPW chce, aby wzrost jej średniorocznych przychodów w perspektywie do 2027 r. wyniósł 6- 8 proc. Koszty operacyjne w tym okresie mają rosnąć średnio 4- 6 proc., EBITDA ma notować średnioroczny wzrost w przedziale 8 – 12 proc., wskaźnik kosztów do przychodów ma spaść do 65 proc., a wskaźnik ROE ma do 2027 r. wzrosnąć o około 18 proc. Jak GPW chce osiągnąć te cele? Mowa jest m.in. o kontroli kosztów i poprawie efektywności organizacyjnej przy wsparciu innowacyjnych technologii. Giełda w ramach tego założenia planuje m.in. przegląd projektów niekluczowych oraz koncentrację na działalności związanej z rynkiem finansowym i towarowym. W planach jest też m.in. cyfryzacja i robotyzacja procesów wewnętrznych i sprzedażowych z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji czy też wdrożenie zintegrowanej platformy do zarządzania i udostępniania danych. GPW zamierza także wykorzystać chmurę obliczeniową. Po raz kolejny podkreślono także, że wdrożona ma zostać platforma WATS. Ta, według ostatnich informacji, ma ruszyć 10 listopada 2025.

Dywidenda GPW częściej niż raz w roku?

Jednocześnie GPW podkreśla, że chce zwiększyć udział przychodów powtarzalnych i przyspieszyć wzrost poprzez strategiczne partnerstwa i M&A. „Głównym celem strategii M&A jest selektywne poszukiwanie potencjalnych przejęć na rynku usług i produktów  finansowych, które wykazują jasną synergię ze strategicznymi kierunkami rozwoju GPW”. GPW deklaruje także, że nadal chce byś spółką dywidendową. Na dywidendę ma przeznaczać od 60 do 80 proc. Co ciekawe, GPW chce proponować wypłatę dywidendy częściej niż raz w roku. 

Giełda ma także wzbogać paletę dostępnych produktów dla inwestorów. Stawia przede wszystkim na fundusze ETF i ETN, a także instrumenty dłużne (obligacje i listy zastawne). Mowa jest także o REIT -ach. Operator chce także zwiększyć płynność w segmencie małych i średnich spółek m.in. poprzez pozyskiwanie nowych animatorów. Wprowadzane mają być też mini kontrakty terminowe. Nadal ma być także rozwijany rynek GlobalConnect. W opublikowanym dokumencie mowa jest również o aktywach cyfrowych, w tym rozwój tokenizacji aktywów niefinansowych.

Czytaj więcej

Emerytura z giełdy to nie tylko nośne hasło reklamowe

W przypadku rynku towarowego w planach są m.in. kontrakty futures na energię elektryczną i gaz. Wprowadzony ma być także nowy model rynku rolnego, w tym inicjatywa uruchomienia obrotu elektronicznym dowodem składowym.

GPW wsparciem dla rynku kapitałowego i emitentów

GPW podkreśla, że z jednej strony chce budować wartość dla akcjonariuszy i interesariuszy, a z drugiej chce także wspierać rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Wśród głównych działań wspierających rynek wymieniono m.in:  współpracę z interesariuszami rynku czy też aktywną kooperację z firmami inwestycyjnymi, rozwój instrumentów zielonego finansowania czy też inicjowanie i wspieranie projektów transformacji cyfrowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć także wątku związanego z pozyskiwaniem nowych emitentów. GPW chce łączyć potencjalnych emitentów, z domami maklerskimi i potencjalnymi inwestorami. Ma się to odbywać w ramach programu  GPW IPO Bridge. Oprócz tego mowa jest o programie GPW IPO Academy czyli rozszerzeniu oferty edukacyjnej dla spółek rozważających debiut na GPW. Giełda chce także zwiększyć korzyści z obecności na GPW. W tym kontekście mowa jest o zwiększeniu dostępności analiz i informacji o spółkach notowanych m.in. poprzez rozszerzenie programu wsparcia pokrycia analitycznego.

Na co mogą liczyć inwestorzy indywidualni?

Jakie działania mają być nakierowane na inwestorów indywidualnych? GPW stawia na wprowadzenie atrakcyjnych produktów długoterminowego inwestowania, promocje cennikowe obejmujące wybrane produkty dla inwestorów indywidualnych, dostosowanie do potrzeb młodych inwestorów poprzez nowoczesną ofertę produktową, w tym aktywów cyfrowych, wprowadzenie narzędzi, które ułatwią dostęp do informacji rynkowych (rozwój aplikacji GPW App),  rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji z inwestorami oraz zwiększenie obecności tematyki giełdowej w przestrzeni informacyjnej i edukacyjne. Wątek edukacyjny w giełdowym dokumencie to oddzielny temat. GPW chce m.in. pełnić aktywą rolę w Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.

Czytaj więcej

ETF-y – brokerzy nie spieszą się z obniżkami opłat

GPW liczy także na wzrost roli Warszawy jako regionalnego i europejskiego centrum finansowego. Chce to osiągnąć poprzez zwiększenie współpracy między podmiotami infrastruktury giełdowej w regionie, obejmującej wymianę wiedzy, promocję rynków oraz harmonizację usług, Podejmowane mają być także działania na rzecz multi-listingu emitentów na giełdach w regionie, budowana ma być płynność oraz ułatwiony ma być dostęp dla inwestorów do regionalnych rynków. GPW planuje także pełnić aktywą rolę w ramach kształtowania europejskich regulacji.

Finanse
Powstanie nowy bank w Polsce. Tym razem koreański
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Wall Street przymierza się do rajdu. Historycznie ważny okres
Finanse
Czy Rada Finansowa dorówna prestiżowi RPP? Kto w niej zasiądzie?
Finanse
Rynek hipotek się unormował
Finanse
Ile jeszcze obligacji skarbowych są w stanie kupić banki
Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi