Łukasz Bojara associate, kancelaria Prof. Wierzbowski i Partnerzy
Obecnie znajduje się on na etapie opiniowania i zawiera proponowane nowelizacje 28 ustaw, które w ocenie projektodawcy wymagają „najpilniejszych i najważniejszych” zmian legislacyjnych. Należą do nich akty prawne o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi czy ustawa o obligacjach.
Najbardziej istotne dla podmiotów rynku finansowego zmiany mają dotyczyć w szczególności możliwości udostępnienia przez Urząd KNF protokołów kontroli oraz ostatecznych decyzji administracyjnych zawierających informacje stanowiące tajemnicę zawodową w zakresie dochodzenia przez osobę fizyczną roszczenia na drodze postępowania sądowego w sprawie cywilnej przeciwko instytucji finansowej. Ta zmiana może skutkować poważnymi konsekwencjami w ewentualnych procesach instytucji finansowych z ich klientami.
Projekt przewiduje rezygnację z przeprowadzania przez KNF rozpraw w sprawach dotyczących różnych uczestników rynku. W gruncie rzeczy obowiązkowe rozprawy w niektórych postępowaniach nie przynosiły korzyści ich uczestnikom. Przewiduje się również nowe obowiązki firm inwestycyjnych oraz banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie, które wprowadzają do obrotu, dystrybuują lub sprzedają na terytorium RP albo poza jej terytorium instrumenty finansowe, w zakresie przedstawiania KNF okresowo danych i informacji, dotyczących tej działalności, w celu umożliwienia monitorowania rynku instrumentów finansowych (tożsame obowiązki mają również być nałożone na domy maklerskie w przedmiocie lokat strukturyzowanych).
W zakresie rynku funduszy inwestycyjnych planowane jest ograniczenie katalogu podmiotów, którym towarzystwo funduszy inwestycyjnych może powierzyć zarządzanie portfelem inwestycyjnym funduszu, do podmiotów, które z uwagi na swój charakter podlegają ścisłym regulacjom ustawowym i bieżącemu nadzorowi organów publicznych.