partner zarządzający w Kancelarii RKKW - Kwaśnicki Wróbel i Partnerzy
To na innowacyjnej informacji – zawartej w wypracowanej przez przedsiębiorstwo wiedzy – często opiera się jego pozycja rynkowa. Gromadzone na bazie doświadczeń procedury, metodologie, strategie czy wreszcie bazy klientów lub technologie decydują o sukcesie lub porażce na rynku. Tym bardziej może zatrważać fakt, jak mała jest wśród polskich przedsiębiorców świadomość, że cenne gospodarczo informacje powinny być chronione.
Gdy mleko się rozleje
Świadomość w tym zakresie często jednak przychodzi za późno. Zwykle wygląda to tak, że z firmy X odchodzi zarządca lub kluczowy współpracownik. Po jakimś czasie okazuje się, że nowo powstała firma lub już istniejący na rynku konkurent nagle podbiera firmie X klientów (składając minimalnie korzystniejsze oferty cenowe). Albo na rynku pojawia się produkt, który – ni mniej, ni więcej – jest identyczny z produkowanym przez firmę X, choć firma X produkuje swój produkt według autorskiej, udoskonalanej latami technologii. Pojawia się oburzenie i chęć wszczęcia sądowej batalii przeciwko naruszycielowi, bo – jak twierdzi firma X – te informacje lub to rozwiązanie jest „nasze". Ale czy na pewno „nasze"?
Kluczowa w tej sprawie jest odpowiedź na pytanie, czy lista klientów oraz finansowe parametry współpracy z nimi lub też technologia wytworzona w firmie X może być uznana za jej tajemnicę przedsiębiorstwa. Samo wytworzenie informacji w przedsiębiorstwie X nie jest wystarczające do zapewnienia monopolu korzystania z niej. Dodatkowo firma X powinna podjąć odpowiednie działania, aby swoje cenne informacje zachować w poufności. Jeśli takich działań nie podjęła, to zgromadzone lub wypracowane przez nią know-how staje się elementem powszechnej wiedzy, z której każdy może korzystać.
Odpowiednie działania, czyli jakie?
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w obecnie obowiązującym brzmieniu wymaga, aby przedsiębiorca podjął „niezbędne" działania w celu zachowania informacji poufności. Projektowana w tym zakresie zmiana ustawy zakłada, że za tajemnicę przedsiębiorstwa mogą być uznane tylko takie informacje, co do których uprawniony podjął „przy zachowaniu należytej staranności" działania w celu zachowania ich w poufności.