EKF: Czy chcemy jeszcze się ścigać? Oczywiście!

W poniedziałek w Sopocie rozpoczął się XIV Europejski Kongres Finansowy, jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czy chcemy jeszcze się ścigać?”.

Publikacja: 10.06.2024 20:03

EKF: Czy chcemy jeszcze się ścigać? Oczywiście!

Foto: EKF

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Od lat Kongres zaprasza do debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. Wśród gości tegorocznego EKF znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były premier Jak Krzysztof Bielecki, urzędujący ministrowie finansów i aktywów państwowych Andrzej Domański i Jakub Jaworowski, a także szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

Najważniejsza modernizacja energetyki

– Po 35 latach od początku transformacji możemy z dumą powiedzieć, że Polska jest przykładem sukcesu gospodarczego. Jesteśmy dziś szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej. Ale chcemy więcej  przekonywał w czasie sesji inauguracyjnej XIV Europejskiego Kongresu Finansowego Andrzej Domański, minister finansów.  Możemy przedłużyć nasz sukces gospodarczy, jeśli nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy z wyzwaniami współczesnego świata – dodał.

Tłumaczył, że żeby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury. - Dążymy do tego, bo to kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa polskiej gospodarki – mówił szef resortu finansów.

Jego zdaniem to transformacja energetyczna jest kluczowa dla lokowania innowacyjnych, technologicznych inwestycji w Polsce. -  Wykorzystanie dobrze rozwiniętej, konkurencyjnej infrastruktury rynkowej, wysoko wykwalifikowanych specjalistów może sprawić, że Polska stanie się jednym z najważniejszych na kontynencie centrów finansowych, skoncentrowanym na najbardziej perspektywicznych segmentach rynku. Przede wszystkim jednak musimy zacząć od transformacji energetycznej. To ona stanowi w mojej ocenie klucz do transformacji całej gospodarki. Wszystkie dyskusje dotyczące lokalizacji dużych innowacyjnych inwestycji, inwestycji w centra danych, zaczynają się od pytania o stabilne i czyste źródła energii – mówił Andrzej Domański.

I dodał, że niestety w Polsce te dyskusje, często na tym pytaniu się kończą. Zapewnił, że Polska aktywnie uczestniczy w dyskusji na forum unijnym na temat Unii rynków kapitałowych. - Potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny dofinansowania inwestycji w modernizacji energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury – wyjaśnił minister finansów.

Dodał, że Ministerstwo Finansów prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie przekraczającym 3 proc. – W przyszłym roku zgodnie z naszymi prognozami polska gospodarka będzie rosła w tempie niemal 4 proc.stwierdził szef resortu finansów.

Spółki skarbu państwa mogą być więcej warte

- Duże znaczenie dla polskiej gospodarki mają spółki kontrolowane przez skarb państwa. Tworzą 15 proc. polskiego PKB, odpowiadają za 40 proc. kapitalizacji warszawskiej giełdy i mają połowę udziału w najważniejszych indeksach rynku – mówił w swoim wystąpieniu w czasie sesji inauguracyjnej Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.

Zapowiedział, że rząd położy duży nacisk na zwiększenie wartości największych polskich firm. - Bez tego nie da się wspierać polityki gospodarczej państwa, co jest drugim ważnym celem w działaniu spółek skarbu państwa – przekonywał szef resortu aktywów państwowych.

Zauważył, że polskie spółki pod względem wartości należą do najlepszych w naszym regionie. Ale już na tle konkurencji w całej UE nie jest tak dobrze. – To za mało. Chcemy się ścigać – mówił Jakub Jaworowski.

Jego zdaniem gdyby kluczowe spółki skarbu państwa osiągały rezultaty wskaźników ceny/zysku i całkowitej stopy zwrotu podobne do ich międzynarodowych odpowiedników, to wytworzyłyby dodatkowe 130 mld zł wartości. - Z jakiegoś powodu polskie firmy nie osiągają tych wysokich wskaźników. Za dużą część tej luki odpowiada nieoptymalny proces zarządzania firmami – mówił minister Jaworowski. - W Ministerstwie działa zespół do spraw opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzorczych. Prace już trwają, zapraszamy ekspertów do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chcemy też wykorzystać sprawdzone wzorce z innych państw, dlatego przyglądamy się temu, jak różne rządy organizują nadzór nad portfolio firm, w których mają udziały - dodał.

Poinformował też, że jego resort działamy także we współpracy z EKF, z którym wspólnie zainauguruje w poniedziałek wieczorem Akademię Corporate Governance.

Europejski Kongres Finansowy
Jakie wyzwania stoją przed sektorem bankowym? Lista jest długa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Europejski Kongres Finansowy
EKF trzeci dzień: Poważne rozmowy o europejskiej walucie i długu
Europejski Kongres Finansowy
Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"
Europejski Kongres Finansowy
Drugi dzień EKF: Różowy, czy jednak nie, obraz polskiej gospodarki
Europejski Kongres Finansowy
Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?
Europejski Kongres Finansowy
EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”