EKF: Czy chcemy jeszcze się ścigać? Oczywiście!

W poniedziałek w Sopocie rozpoczął się XIV Europejski Kongres Finansowy, jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czy chcemy jeszcze się ścigać?”.

Publikacja: 10.06.2024 20:03

EKF: Czy chcemy jeszcze się ścigać? Oczywiście!

Foto: EKF

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Od lat Kongres zaprasza do debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. Wśród gości tegorocznego EKF znaleźli się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były premier Jak Krzysztof Bielecki, urzędujący ministrowie finansów i aktywów państwowych Andrzej Domański i Jakub Jaworowski, a także szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

Najważniejsza modernizacja energetyki

– Po 35 latach od początku transformacji możemy z dumą powiedzieć, że Polska jest przykładem sukcesu gospodarczego. Jesteśmy dziś szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej. Ale chcemy więcej  przekonywał w czasie sesji inauguracyjnej XIV Europejskiego Kongresu Finansowego Andrzej Domański, minister finansów.  Możemy przedłużyć nasz sukces gospodarczy, jeśli nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy z wyzwaniami współczesnego świata – dodał.

Tłumaczył, że żeby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury. - Dążymy do tego, bo to kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa polskiej gospodarki – mówił szef resortu finansów.

Jego zdaniem to transformacja energetyczna jest kluczowa dla lokowania innowacyjnych, technologicznych inwestycji w Polsce. -  Wykorzystanie dobrze rozwiniętej, konkurencyjnej infrastruktury rynkowej, wysoko wykwalifikowanych specjalistów może sprawić, że Polska stanie się jednym z najważniejszych na kontynencie centrów finansowych, skoncentrowanym na najbardziej perspektywicznych segmentach rynku. Przede wszystkim jednak musimy zacząć od transformacji energetycznej. To ona stanowi w mojej ocenie klucz do transformacji całej gospodarki. Wszystkie dyskusje dotyczące lokalizacji dużych innowacyjnych inwestycji, inwestycji w centra danych, zaczynają się od pytania o stabilne i czyste źródła energii – mówił Andrzej Domański.

I dodał, że niestety w Polsce te dyskusje, często na tym pytaniu się kończą. Zapewnił, że Polska aktywnie uczestniczy w dyskusji na forum unijnym na temat Unii rynków kapitałowych. - Potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny dofinansowania inwestycji w modernizacji energetyki, przemysłu obronnego i infrastruktury – wyjaśnił minister finansów.

Dodał, że Ministerstwo Finansów prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie przekraczającym 3 proc. – W przyszłym roku zgodnie z naszymi prognozami polska gospodarka będzie rosła w tempie niemal 4 proc.stwierdził szef resortu finansów.

Spółki skarbu państwa mogą być więcej warte

- Duże znaczenie dla polskiej gospodarki mają spółki kontrolowane przez skarb państwa. Tworzą 15 proc. polskiego PKB, odpowiadają za 40 proc. kapitalizacji warszawskiej giełdy i mają połowę udziału w najważniejszych indeksach rynku – mówił w swoim wystąpieniu w czasie sesji inauguracyjnej Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.

Zapowiedział, że rząd położy duży nacisk na zwiększenie wartości największych polskich firm. - Bez tego nie da się wspierać polityki gospodarczej państwa, co jest drugim ważnym celem w działaniu spółek skarbu państwa – przekonywał szef resortu aktywów państwowych.

Zauważył, że polskie spółki pod względem wartości należą do najlepszych w naszym regionie. Ale już na tle konkurencji w całej UE nie jest tak dobrze. – To za mało. Chcemy się ścigać – mówił Jakub Jaworowski.

Jego zdaniem gdyby kluczowe spółki skarbu państwa osiągały rezultaty wskaźników ceny/zysku i całkowitej stopy zwrotu podobne do ich międzynarodowych odpowiedników, to wytworzyłyby dodatkowe 130 mld zł wartości. - Z jakiegoś powodu polskie firmy nie osiągają tych wysokich wskaźników. Za dużą część tej luki odpowiada nieoptymalny proces zarządzania firmami – mówił minister Jaworowski. - W Ministerstwie działa zespół do spraw opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzorczych. Prace już trwają, zapraszamy ekspertów do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chcemy też wykorzystać sprawdzone wzorce z innych państw, dlatego przyglądamy się temu, jak różne rządy organizują nadzór nad portfolio firm, w których mają udziały - dodał.

Poinformował też, że jego resort działamy także we współpracy z EKF, z którym wspólnie zainauguruje w poniedziałek wieczorem Akademię Corporate Governance.

Europejski Kongres Finansowy
Jakie wyzwania stoją przed sektorem bankowym? Lista jest długa
Europejski Kongres Finansowy
EKF trzeci dzień: Poważne rozmowy o europejskiej walucie i długu
Europejski Kongres Finansowy
Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"
Europejski Kongres Finansowy
Drugi dzień EKF: Różowy, czy jednak nie, obraz polskiej gospodarki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Europejski Kongres Finansowy
Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?
Europejski Kongres Finansowy
EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”