Urząd Skarbowy w Warszawie stwierdził wygaśnięcie umowy podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron, co może mieć potencjalnie negatywny wpływ na wynik netto grupy za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. w szacowanej wysokości 140 mln zł. Tauron zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.
Czytaj więcej
Nowe propozycje zmian w podatkach od nieruchomości mogą najdotkliwiej uderzyć w sektor energetyczny. Spółki zrzeszone w branżowych organizacjach mocno sprzeciwiają się temu, co przedstawiło Ministerstwa Finansów. Wzrost opodatkowania wywoła zwyżkę cen.
O decyzji sądu spółka podała w komunikacie. - Tauron Polska Energia jako spółka dominująca w Podatkowej Grupie Kapitałowej Tauron zarejestrowanej w dniu 28 grudnia 2022 r. na lata 2023-2025 przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie otrzymała decyzję stwierdzającą wygaśnięcie z dniem 1 lipca 2024 r. decyzji o rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron na skutek naruszenia warunku posiadania przez spółkę co najmniej 75 proc. udziałów w kapitale zakładowym Tauron Zielona Energia będącej członkiem Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron” – czytamy w komunikacie.
Konieczność zapłaty podatku
Jak wyjaśniono utrata statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej Tauron powodowałaby konieczność indywidualnego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i zapłatę podatku przez spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową Tauron od 1 stycznia 2023 r.
Potencjalny negatywny wpływ na wynik finansowy netto Grupy wyliczony za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r., z uwzględnieniem podatku odroczonego i odsetek za ten okres, wyniósłby wg. wstępnych szacunków ok. 140 mln zł, przy czym finalna wysokość odsetek uzależniona będzie od momentu faktycznego rozliczenia ewentualnych zaległości podatkowych. Spółka podkreśla, że powyższe skutki nie będą miały wpływu na EBITDA i wynik operacyjny.