Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu

Polenergia zapewni zieloną energię dla wszystkich, blisko 24 tys. paczkomatów InPost w Polsce. To efekt wieloletniej umowy na energię z OZE. Energia zazieleni także znaczny udział energii dla floty 1300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni.

Publikacja: 05.11.2024 08:40

Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu

Foto: Adobestock

Polenergia zapewni firmie InPost stałe dostawy energii wytworzonej w OZE

za pośrednictwem umowy PPA (Power Purchase Agreement).

Źródłem energii farma wiatrowa

Energia, która popłynie do InPostu posiada gwarancje pochodzenia. Źródłem jej wytwarzania będzie farma wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW.

– Cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia.

Farma Wiatrowa Dębsk, która wyprodukuje energię dla InPost, to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergii. Szacowana roczna produkcja elektrowni wynosi ok. 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 183 000 gospodarstw domowych.

InPost chce być zeroemisyjny

Umowa podpisana z Polenergią to dla InPost etap w dążeniu do korzystania w 100 proc. z zeroemisyjnej energii elektrycznej. Zakontraktowany wolumen pozwoli na zazielenienie energii zużywanej we wszystkich paczkomatach w Polsce oraz zazielenienie znacznego udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez samochody elektryczne, oddziały i sortownie, co łącznie przyczyni się do redukcji emisji CO2e o prawie 125 000 ton.

Dzięki tej zielonej energii, od 2025 roku, funkcjonowanie sieci paczkomatów w Polsce ma być zeroemisyjne.

- Realizowane w ostatnich latach inwestycje w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost. – Już w 2023 roku wszystkie paczkomaty były zasilane energią zazielenioną, dzięki zakupowi i umorzeniu gwarancji pochodzenia, co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Te działania są kontunuowanie w 2024 roku. Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii – dodaje Izabela Karolczyk-Szafrańska.

Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu
Energetyka
Nowe odsłony węglowych sporów z wykonawcami