Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu

Polenergia zapewni zieloną energię dla wszystkich, blisko 24 tys. paczkomatów InPost w Polsce. To efekt wieloletniej umowy na energię z OZE. Energia zazieleni także znaczny udział energii dla floty 1300 aut elektrycznych oraz oddziałów i sortowni.

Publikacja: 05.11.2024 08:40

Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu

Foto: Adobestock

Polenergia zapewni firmie InPost stałe dostawy energii wytworzonej w OZE

za pośrednictwem umowy PPA (Power Purchase Agreement).

Źródłem energii farma wiatrowa

Energia, która popłynie do InPostu posiada gwarancje pochodzenia. Źródłem jej wytwarzania będzie farma wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW.

– Cieszy nas, że zaufała nam tak ceniona i rozpoznawalna na europejskim rynku marka. Łączy nas nie tylko kontrakt na zieloną energię, ale także wspólne wartości. InPost dołącza do grona partnerów biznesowych Polenergii, dla których dekarbonizacja i zeroemisyjność są absolutnym priorytetem – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia.

Farma Wiatrowa Dębsk, która wyprodukuje energię dla InPost, to największa lądowa inwestycja OZE w historii Polenergii. Szacowana roczna produkcja elektrowni wynosi ok. 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 183 000 gospodarstw domowych.

InPost chce być zeroemisyjny

Umowa podpisana z Polenergią to dla InPost etap w dążeniu do korzystania w 100 proc. z zeroemisyjnej energii elektrycznej. Zakontraktowany wolumen pozwoli na zazielenienie energii zużywanej we wszystkich paczkomatach w Polsce oraz zazielenienie znacznego udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez samochody elektryczne, oddziały i sortownie, co łącznie przyczyni się do redukcji emisji CO2e o prawie 125 000 ton.

Dzięki tej zielonej energii, od 2025 roku, funkcjonowanie sieci paczkomatów w Polsce ma być zeroemisyjne.

- Realizowane w ostatnich latach inwestycje w elektryczną flotę przyniesie oczekiwane redukcje, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy korzystali z konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki temu projektowi zmniejszymy emisje CO2 Grupy InPost, ale także średnią emisję dostawy przesyłki, co jest kluczowe dla naszych klientów i partnerów biznesowych – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer Grupy InPost. – Już w 2023 roku wszystkie paczkomaty były zasilane energią zazielenioną, dzięki zakupowi i umorzeniu gwarancji pochodzenia, co poświadcza, że pochodziła ona z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Te działania są kontunuowanie w 2024 roku. Umowa PPA, którą podpisaliśmy z Polenergią ma jednak jeszcze inny wymiar, ponieważ pomoże w realizacji nowych inwestycji w odnawialne źródła energii – dodaje Izabela Karolczyk-Szafrańska.

Energetyka
Prąd w Polsce jest jednym z najdroższych w UE, ale jest nadzieja
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu
Energetyka
Definicja budynku nadal sporna
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu
Energetyka
Pełna moc Dolnej Odry