Zygmunt Solorz zaczął usuwać dzieci ze spółek

Poniedziałkowe walne zgromadzenie ZE PAK to preludium do wtorkowych roszad w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu i rozprawy w Liechtensteinie.

Publikacja: 08.10.2024 06:00

Fundacje założone przez Zygmunta Solorza skupiają biznesy telekomunikacyjne i medialne oraz energety

Fundacje założone przez Zygmunta Solorza skupiają biznesy telekomunikacyjne i medialne oraz energetyczne. Fot. mpr

Foto: Krzysztof Dubiel

Elektrim, firma, którą Zygmunt Solorz przejął w 2003 r., gdy była uwikłana w spór o sieć komórkową Era, znowu jest świadkiem batalii prawnej o miliardy. Tylko tym razem stronami sporu nie są Skarb Państwa i zagraniczne korporacje, ale członkowie rodziny Solorzów.

Czytaj więcej

Synowie Solorza odwoływani. Jest stanowisko dzieci

Synowie poza radą PAK

W poniedziałek w siedzibie tej d. centrali handlu zagranicznego przy Pańskiej w Warszawie odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Głosami głównego akcjonariusza – wehikułu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza – odwołało z rady nadzorczej elektrowni trzy osoby.

Miejsca stracili mecenas Jarosław Grzesiak (przez ostatnie lata doradca Solorza) oraz synowie miliardera Piotr Żak i Tobias Solorz (obaj mieli rangę wiceprzewodniczących).

To pokłosie sporu w rodzinie miliardera, którego elementem jest – jak wynika z doniesień „Gazety Wyborczej” – walka o wpływy w dwóch fundacjach rodzinnych między dziećmi twórcy Polsatu a jego nową żoną Justyną Kulką.

Poniedziałkowe NWZ w PAK-u było jednocześnie preludium przed wtorkowym zgromadzeniem Cyfrowego Polsatu w analogicznej sprawie i… rozprawą w Liechtensteinie w sporze o to, kto sprawuje władzę w TiVi Foundation i Solkomtel Foundation.

Czytaj więcej

Imperium Zygmunta Solorza. Co o nim wiemy

Miliarder się waha

O sporze w rodzinie Solorza opinia publiczna dowiedziała się w drugiej połowie września, ale jak pisała „GW”, ma on dłuższe korzenie. W 2022 r. miliarder wprowadził do statutów fundacji Solkomtel i TiVi Foundation zapis pozwalający przekazać beneficjentom wtórnym – jego dzieciom – zarządzanie majątkiem fundacji jeszcze za jego życia. Zapis ten miał zostać zastosowany 15 grudnia 2023 r., jednak 17 sierpnia założyciel Polsatu miał postanowienie anulować i zmienić statut TiVi Foundation. Miał pojawić się w nim punkt o prawie do odwołania całej sukcesji. W sierpniu br. Solorz miał znowu zmienić zdanie i przekazać dzieciom notarialnie zarządzanie obiema fundacjami, a dzień później uchylić się od skutków tego oświadczenia. O to, który krok jest skuteczny, trwa spór w Liechtensteinie. – Rozprawa dotycząca kwestii zabezpieczeń tymczasowych odbędzie się 8 października – informował Paweł Rymarz, prawnik Tobiasa Solorza, w Money.pl.

W poniedziałek prawnik przekazał nam stanowisko dzieci miliardera, z którego wynika, że rozprawa została przesunięta i ma odbyć się w ciągu 10 dni.

Odwołani bez sprzeciwu

O tym, jakie są teraz nastroje w grupie, świadczyć może przebieg NWZ energetycznej spółki. Przewodniczący zgromadzenia dr Jerzy Modrzejewski, główny prawnik i przyjaciel założyciela Polsatu znany z polemik z mniejszościowymi udziałowcami Elektrimu, teraz nie dopuścił do głosu średniego syna miliardera. Piotr Żak próbował przedstawić oświadczenie. Wspominał o wydarzeniach z dnia poprzedniego, ale nie miał możliwości publicznego ich zrelacjonowania. Zaproponował przerwę w obradach do 5 listopada – projekt upadł w głosowaniu.

Po poniedziałkowym NWZ rada nadzorcza ZE PAK liczy osiem osób. Co ważne, nikt nie zgłosił sprzeciwu do uchwał. Za to dzieci miliardera wydały medialne oświadczenie.

Energetyka
Popyt przewyższył podaż. Zielone obligacje Polenergii rozchwytane
Energetyka
Milionowe szkody i wnioski do prokuratury. Są wstępne wyniki audytów w PGE
Energetyka
Zmiany w prawie pozwolą na budowę nowych wiatraków. Ale nieprędko
Energetyka
Polenergia bliżej komercyjnego wykorzystania wodoru
Energetyka
Pilna potrzeba wydłużenia rynku mocy
Energetyka
Tauron wyróżniony na tle rynku. Pozytywne perspektywy analityka, a spółka zapowiada strategię