Polenergia i Equinor z kolejnymi umowami na realizacje morskich farm na Bałtyku

Polenergia i Equinor podpisały kolejne kontrakty dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dotyczą one konstrukcji części stalowych i kabli. Dostawcami będą m.in. polskie firmy.

Publikacja: 02.09.2024 13:57

Morska farma wiatrowa Fot. Polenergia

Morska farma wiatrowa Fot. Polenergia

Foto: Polenergia

Spółki realizujące oba projekty zawarły umowy z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukuje znaczną część stalowych elementów w polskich zakładach oraz firmą Lemants. Kontrakty dotyczą m.in. instalacji kablilądowych, produkcji części przejściowych dla fundamentów turbin wiatrowych oraz budowy dwóch morskich stacji elektroenergetycznych.

– Wchodzimy w najważniejszy etap realizacji projektów Bałtyk 2 i 3. Po uzyskaniu kompletu 17 pozwoleń na budowę, idziemy za ciosem, podpisując szereg istotnych kontraktów z uznanymi na całym świecie dostawcami. Bardzo cieszy nas, że jest wśród nich firma z Polski, która przeprowadzi dla nas kluczowe prace związane z instalacją lądowych kabli elektroenergetycznych. Dzięki umowom, które podpisaliśmy, zbliżamy się do zamknięcia kontraktacji najważniejszych elementów obu projektów. A to oznacza, że będziemy gotowi do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 – mówi Jerzy Zań, prezes Polenergii.

Linie kablowe

Firma z Polski, która wykona prace przy budowie projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to Enprom. Enprom to jedna z polskich firm budownictwa elektroenergetycznego działająca w kraju i za granicą, która wybuduje dla obu projektów linie kablowe na odcinku lądowym. Enprom będzie głównym wykonawcą czterech torów kablowych 220 kV o długości ok. 7 km, które połączą morskie kable z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi projektów, oraz dwóch torów 400 kV prowadzących następnie do położonej ponad 6 km dalej stacji PSE. Wszystkim odcinkom towarzyszyć będą także światłowody telekomunikacyjne.

Stacje na morzu i części fundamentów

Konsorcjum Smulders Projects i Sif wyprodukuje 100 części przejściowych łączących fundament (monopal) z wieżą turbiny wiatrowej. Prace obejmą konstrukcję wraz z wyposażeniem, po 50 elementów dla każdego z projektów. Smulders Projects posiada trzy zakłady w Polsce, które wyprodukują znaczą część elementów stalowych. Smulders Projects jest spółką zależną Smulders, międzynarodowej firmy, której zakłady znajdują się w Belgii, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Spółka zajmuje się projektami inżynieryjnymi i produkcyjnymi, głównie na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej.

Sif oferuje rozwiązania w zakresie projektowania i produkcji fundamentów dla morskich farm wiatrowych. Firma wywodząca się z Holandii produkuje głównie monopale, części przejściowe i pale, za pomocą których fundamenty osłonowe turbin wiatrowych mogą byćzakotwiczone w dnie morskim.

Lemants jest spółką zależną firmy Smulders, która będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę dwóch morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Zakres prac obejmuje inżynierię, zaopatrzenie, budowę, testowanie i uruchomienie dwóch morskich platform podstacji składających się z górnej części i tzw. płaszcza. – Podpisanie kolejnych ważnych umów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 możliwe było dzięki profesjonalizmowi wielu ekspertów oraz dobrze zaplanowanym procedurom zakupowym i harmonogramowi inwestycji. Udział polskich podmiotów i zakładów produkcyjnych to także potwierdzenie naszego zaangażowania w local content oraz budowę wartości dodanej z inwestycjioffshore dla polskiej gospodarki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą mogły zasilić zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.

Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku

Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu
Energetyka
Definicja budynku nadal sporna
Energetyka
Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Pełna moc Dolnej Odry
Energetyka
Gazowy gigant PGE zastąpi węgiel. „Elektrownie węglowe trwale nierentowne”