Wezwanie wynika z zapisów kontraktowych dotyczących budowy bloku 910 MW w Jaworznie, który był budowany przez Rafako na zlecenie Taurona. „Dotychczasowe próby osiągnięcia porozumienia w toku postępowania mediacyjnego przez Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP nie przyniosły oczekiwanego skutku. Podejmowane przez nas działania wynikają wprost z zapisów kontraktowych - wystawiliśmy notę w ramach dochodzenia roszczeń zamawiającego” – mówi Trajan Szuladziński, prezes spółki Tauron Wytwarzanie. Zdaniem Taurona liczne awarie bloku, jakie miały miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach to efekt błędów projektowych kotła powodujących „szlakowanie oraz tworzenie się spieków” co ma przekładać się na ograniczenie dyspozycyjności bloku i zwiększoną awaryjność.
W raporcie giełdowym spółki czytamy, że zamawiający i wykonawca podjęli próby osiągnięcia porozumienia w toku postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Dotychczas strony nie wypracowały porozumienia w toku przedmiotowego postępowania. „Do dnia 11 stycznia 2023 r. wykonawca nie zakończył okresu przejściowego, i - w konsekwencji - nie doszło do podpisania protokołu zakończenia okresu przejściowego.” – czytamy w raporcie spółki.
Czytaj więcej
Rafako chce od Taurona ok. 110 mln zł., będących częścią kontraktu za budowę bloku węglowego w Jaworznie. Rafako sugeruje, że Tauron ma problemy. Ten odpiera zarzuty.
Wady konstrukcyjne?
Jak podkreśla, zidentyfikowane fizyczne wady, których długą listę Rafako od nas otrzymało, nie zostały usunięte. „Spółka nie przedstawiła nam również realnego planu ich usunięcia, ani wykonalnej koncepcji zakończenia okresu przejściowego. Co najważniejsze, nie otrzymaliśmy również potwierdzenia dotrzymywania przez jednostkę technicznych parametrów kontraktowych” – dodaje Szuladziński.
Tauron precyzuje, że wezwanie obejmuje roszczenia dotyczące m.in. kary umownej za zwłokę w dotrzymaniu terminu przystąpienia do usuwania wad w okresie gwarancji; kary umownej za zwłokę w podpisaniu protokołu zakończenia okresu przejściowego z uwagi na niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych a także kary umownej za okresy przestoju awaryjnego ponad wielkość wynikającą z kontraktu.