Polacy wybrali Amerykanów. Jest atomowa uchwała

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP, wskazano wybór technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt rządowy, niezależny od biznesowego, będzie realizował amerykański Westinghouse z technologią AP1000 we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Publikacja: 02.11.2022 16:01

Polacy wybrali Amerykanów. Jest atomowa uchwała

Foto: Adobe Stock

Cel uchwały

Uchwała ma za zadanie realizację programu polskiej energetyki jądrowej oraz umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki podpisanej w 2020 r.,

Celem uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej ma być realizacja rządowego programu wieloletniego pn. „Program polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ). Zakłada on budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+, w tym oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce do 2033 r.

Amerykanie wskazani

„Uchwała, którą rząd podjął wyraża akceptację dla raportu koncepcyjno-wykonawczego przygotowanego na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w 2020 r.” – czytamy w uchwale.

Czytaj więcej

Weryfikacja atomu z Korei nastąpi do końca tego roku

Wreszcie, uchwała określa wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Minister klimatu i środowiska wskazała, że PPEJ mówi o 6 GW, ale na razie podjęto decyzję o trzech reaktorach w jednej lokalizacji.

Druga lokalizacja rządowego projektu atomowego

Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki wskazał, że rząd już teraz rozpoczyna prace na lokalizacją elektrowni jądrowej „w centralnej Polsce”. Chodzić ma o Bełchatów. Mowa o projekcie rządowym, a nie osobnym, niezależnym biznesowym mającym być realizowanym przez PGE, ZE PAK i koreański KHNP. „Jednocześnie rząd uznanie konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej bez wskazania na tym etapie technologii. Uchwała zobowiązuje do współpracy ministra właściwego ds. energii oraz podmiotu nadzorującego spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe i do podjęcia działań na rzecz realizacji budowy i eksploatacji wielkoskalowych elektrowni jądrowych” - czytamy w uchwale.

Finansowanie

Premier pytany, o wkład kapitałowy USA w projekt jądrowy powiedział, że taka deklaracja ze strony USA, padła ale nie jest jeszcze jasne co do wielkości tego kapitałowego zaangażowania. Wspominany PPEJ mówił o objęciu 49 proc. udziałów w projekcie jądrowym. Pytany o koszty elektrowni wskazał, na orientacyjną sumę. –Na tym etapie trzeba podać, że jest to jest do ok. 20 mld dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 mld zł. Sposobów finansowania może być kilka i my dziś na Radzie Ministrów szczegółowo o tym rozmawialiśmy, natomiast na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest - powiedział premier.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu