Siemens Energy, firma która została w tym roku wydzielona z dotychczasowych struktur Siemensa, myśli o kooperacji z kolejnymi podmiotami z szeroko rozumianej branży energetycznej na polskim rynku i wyjściu poza nasz kraj. Spółka chce też wkrótce zadebiutować na jednej z europejskich giełd. Wiadomo już jednak, że nie będzie to warszawski parkiet.
Wodorowa współpraca
W tym roku Siemens Energy poinformował już o zawarciu kilku większych sojuszy. Podpisał m.in. list intencyjny z Polenergią, kontrolowaną przez Dominikę Kulczyk, w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie rozwoju gazowych projektów kogeneracyjnych (jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej) oraz technologii wodorowych. Wśród projektów, które firmy mogłyby wspólnie realizować, znalazły się niskoemisyjne instalacje gazowe dla przemysłu, elektrolizery, ogniwa paliwowe, turbiny gazowo-wodorowe i wodorowe oraz magazyny wodoru wdrażane w polskim przemyśle, ale też na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zastąpiłyby aktywa oparte na węglu.
– Jeśli założymy, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym, to chcemy zagwarantować naszym klientom długoterminowość decyzji inwestycyjnych. Dlatego nasze turbiny gazowe są gotowe technologicznie do współspalania wodoru. Dziś na poziomie 50 proc., w przyszłości ten poziom będzie sukcesywnie wzrastał. Wspólnie z Polenergią zakładamy rozwój projektów wysokosprawnej kogeneracji dla sektora przemysłowego w zakresie energetyki rozproszonej, gdzie zakładamy, że paliwem początkowym będzie gaz ziemny, a docelowo transformacja w kierunku wodoru – wyjaśnia Grzegorz Należyty, prezes Siemens Energy, w rozmowie z „Parkietem".
Zagraniczne ambicje
W lipcu porozumienie o współpracy Siemens podpisał także z firmą wykonawczą Polimeksem Mostostal. Dotyczy on budowy instalacji bloków gazowych w krajach Unii Europejskiej. Firmy będą współpracowały ze sobą już podczas etapu pozyskiwania wybranych kontraktów oraz przy ich realizacji i planowaniu zakupów.
– Z Polimeksem współpracujemy na rynku polskim od wielu lat, a teraz chcemy wesprzeć jego strategię w zakresie działalności zagranicznej i realizować ją w krajach UE, gdzie również jako Siemens Energy jesteśmy aktywni. Myślimy również o kooperacji z innymi podmiotami i wyjściu poza nasz kraj – deklaruje Należyty.