Siemens szuka kolejnych sojuszy na polskim rynku

Dostawca technologii rozpoczął już współpracę z Polenergią w dziedzinie m.in. wodoru i z Polimeksem Mostostal, z którym chce działać na zagranicznych rynkach.

Publikacja: 27.07.2020 05:12

Według Grzegorza Należytego, prezesa Siemens Energy, wodór będzie w przyszłości kluczowym paliwem i

Według Grzegorza Należytego, prezesa Siemens Energy, wodór będzie w przyszłości kluczowym paliwem i to nie tylko w energetyce.

Foto: materiały prasowe

Siemens Energy, firma która została w tym roku wydzielona z dotychczasowych struktur Siemensa, myśli o kooperacji z kolejnymi podmiotami z szeroko rozumianej branży energetycznej na polskim rynku i wyjściu poza nasz kraj. Spółka chce też wkrótce zadebiutować na jednej z europejskich giełd. Wiadomo już jednak, że nie będzie to warszawski parkiet.

Wodorowa współpraca

W tym roku Siemens Energy poinformował już o zawarciu kilku większych sojuszy. Podpisał m.in. list intencyjny z Polenergią, kontrolowaną przez Dominikę Kulczyk, w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie rozwoju gazowych projektów kogeneracyjnych (jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej) oraz technologii wodorowych. Wśród projektów, które firmy mogłyby wspólnie realizować, znalazły się niskoemisyjne instalacje gazowe dla przemysłu, elektrolizery, ogniwa paliwowe, turbiny gazowo-wodorowe i wodorowe oraz magazyny wodoru wdrażane w polskim przemyśle, ale też na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zastąpiłyby aktywa oparte na węglu.

– Jeśli założymy, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym, to chcemy zagwarantować naszym klientom długoterminowość decyzji inwestycyjnych. Dlatego nasze turbiny gazowe są gotowe technologicznie do współspalania wodoru. Dziś na poziomie 50 proc., w przyszłości ten poziom będzie sukcesywnie wzrastał. Wspólnie z Polenergią zakładamy rozwój projektów wysokosprawnej kogeneracji dla sektora przemysłowego w zakresie energetyki rozproszonej, gdzie zakładamy, że paliwem początkowym będzie gaz ziemny, a docelowo transformacja w kierunku wodoru – wyjaśnia Grzegorz Należyty, prezes Siemens Energy, w rozmowie z „Parkietem".

Zagraniczne ambicje

W lipcu porozumienie o współpracy Siemens podpisał także z firmą wykonawczą Polimeksem Mostostal. Dotyczy on budowy instalacji bloków gazowych w krajach Unii Europejskiej. Firmy będą współpracowały ze sobą już podczas etapu pozyskiwania wybranych kontraktów oraz przy ich realizacji i planowaniu zakupów.

– Z Polimeksem współpracujemy na rynku polskim od wielu lat, a teraz chcemy wesprzeć jego strategię w zakresie działalności zagranicznej i realizować ją w krajach UE, gdzie również jako Siemens Energy jesteśmy aktywni. Myślimy również o kooperacji z innymi podmiotami i wyjściu poza nasz kraj – deklaruje Należyty.

Przypomina, że wspólnie z inną polską firmą – Rafako – realizuje już takie projekty, np. w Indonezji. – Jednakże nasze aktualne projekty mogą wzmocnić potencjał eksportowy sprawdzonych rozwiązań technologicznych. Mam nadzieję, że coraz więcej polskich firm będzie realizowało swój biznes również poza granicami – podkreśla prezes.

W jego ocenie polskie koncerny energetyczne powinny próbować swoich sił poza Polską, by istotnie zwiększyć skalę działania i zdywersyfikować ryzyko. – Skoro zagraniczne firmy z powodzeniem inwestują na naszym rynku w odnawialne źródła energii, to dlaczego polskie firmy nie miałyby inwestować za granicą? Przede wszystkim jednak jako Polska powinniśmy podjąć decyzję, w którą stronę idziemy – czy zgadzamy się z ideą Zielonego Ładu, czy chcemy zmierzać w zupełnie innym kierunku – kwituje Należyty.

Paliwo przyszłości

Siemens przez ostatnie dekady budował różne technologie, wykorzystywane w energetyce. Obecnie skupia się na technologiach gazowych, wodorowych, wiatrowych na lądzie i na morzu, a poza tym oferuje modernizacje starych elektrowni węglowych.

– Jeszcze niedawno mówiono głównie o przejściu z węgla na gaz i o budowie farm wiatrowych. W tzw. międzyczasie pojawiła się energia solarna, która od mniej więcej 2,5 roku jest bardzo ważną częścią miksu energetycznego, ponieważ technologia stała się znacząco tańsza. A od roku w Europie nie ma ważniejszego tematu niż wodór – zauważa Należyty.

Prezes Siemens Energy wskazuje, że rynek wodoru rozwija się w szybkim tempie. W jego ocenie surowiec ten może być nawet w 50 proc. odpowiedzialny za redukcję emisji CO2. Przypomina, że według planu Komisji Europejskiej w 2024 r. powinniśmy mieć w UE 4 GW zainstalowanych mocy wykorzystujących wodór, ale w 2030 r. – już 40 GW. – To ogromny wzrost, zapewniający odpowiedni efekt skali. Wodór jest świetnym paliwem przyszłości dla energetyki, dla transportu miejskiego, kolejowego, morskiego. Trwa dyskusja o zastosowaniu wodoru w lotnictwie. Im większe będzie wykorzystanie wodoru, tym koszty jego wytworzenia będą coraz niższe – twierdzi Należyty.

W ostatnich latach taniały ceny turbin wiatrowych czy paneli słonecznych. W ocenie prezesa podobnie może być także z magazynami energii. – W tej chwili mówimy o pojedynczych przykładach instalacji takich urządzeń, ale za chwilę może się okazać, że jest to naturalna część każdej elektrowni wiatrowej czy słonecznej – przekonuje Należyty.

Energetyka
Ceny prądu na giełdzie spadają, gazu ziemnego rosną
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Premier nadal nie wskazał nowego pełnomocnika odpowiedzialnego za atom. Są kandydaci
Energetyka
Wiatr Polenergii napędzi paczkomaty InPostu
Energetyka
Prąd w Polsce jest jednym z najdroższych w UE, ale jest nadzieja
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu