Sebastian Zadora, DM BOŚ: Paleta instrumentów IKE i IKZE rośnie

Zainteresowanie kontami emerytalnymi wśród inwestorów giełdowych coraz większe. W ramach tych rozwiązań coraz większą popularnością cieszą się też rynki zagraniczne, a w szczególności fundusze ETF – mówi Sebastian Zadora, dyrektor w DM BOŚ.

Publikacja: 09.12.2022 19:53

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży ins

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych w DM BOŚ.

Foto: Parkiet TV

Konta IKE i IKZE pod koniec roku cieszą się zazwyczaj większym zainteresowaniem inwestorów. Tak samo jest i teraz, w roku bessy?

Faktycznie koniunktura giełdowa w tym roku nie rozpieszcza. Kiedy jednak chodzi o rachunki IKE i IKZE, to mówimy o bardzo długim horyzoncie inwestycyjnym. W takiej perspektywie tegoroczne spadki na giełdzie mogą być traktowane jako okazja do tego, by uzupełnić portfel o przecenione walory, które w długiej perspektywie dostarczą większe stopy zwrotu. Jeśli chodzi o zainteresowanie, to już w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordem, przynajmniej jeśli chodzi o nasz dom maklerski. Teraz zainteresowanie tymi rozwiązaniami nie maleje, a nawet nadal rośnie. Co prawda sezon na IKE i IKZE dopiero się zaczyna, ale tegoroczny listopad był wyraźnie lepszy niż listopad 2021 r. Widać więc, że coraz więcej osób poważnie myśli o emeryturze i podejmuje też konkretne działania.

IKE i IKZE można znaleźć również w innych instytucjach, nie tylko w biurach i domach maklerskich. Jak radzicie sobie z tą konkurencją?

Od wielu lat widać, że prym w zakresie IKE i IKZE wiodą rozwiązania proponowane przez TFI. Korzysta z nich ponad 450 tys. osób. W biurach i domach maklerskich tych klientów jest mniej, natomiast zwraca uwagę aktywność klientów maklerskich i zasobność portfeli emerytalnych. Tutaj statystyki wyglądają dużo korzystniej dla biur maklerskich. Notujemy największe wpłaty i największą systematyczność wpłat. Domy maklerskie skupiają więc tych najaktywniej dbających o swoją emeryturę.

To w co inwestują osoby, które myślą o emeryturze? Pytanie to jest tym bardziej zasadne, że paleta dostępnych instrumentów w ramach IKE i IKZE wciąż rośnie.

Na rynku usług maklerskich są trzy podmioty, które oprócz dostępu do polskiego rynku giełdowego w ramach IKE i IKZE oferują także dostęp do rynków zagranicznych. Widzimy w naszej firmie, że klienci coraz śmielej sięgają po to rozwiązanie. Z roku na rok zainteresowanie inwestycjami zagranicznymi w ramach IKE i IKZE także rośnie. W tym przypadku największą popularnością cieszą się fundusze ETF. Widać też, że są to prawdziwie długoterminowe inwestycje, w przeciwieństwie do akcji, gdzie jednak przeważa aktywny handel.

Jak w praktyce powinna wyglądać budowa optymalnego portfela emerytalnego?

Tutaj oczywiście wchodzimy w obszar preferencji poszczególnych inwestorów, tego, jaką mają wiedzę i też czasu, by zajmować się tymi inwestycjami. Wspomniane przeze mnie wcześniej fundusze ETF to bardzo często są rozwiązania, które same w sobie zawierają dość istotny element dywersyfikacji, który przecież jest tak istotny przy inwestowaniu. Jeśli wybierzemy właściwy fundusz ETF minimalizujemy wysiłek czasu i uwagi, który jest konieczny przy dywersyfikacji. Oczywiście warto przy tej okazji bliżej przyjrzeć się danemu funduszowi ETF i temu, co ona faktycznie w sobie „zawiera”. Ci, którzy mają więcej czasu, interesują się konkretnymi branżami i biznesami, jak najbardziej mogą uzupełniać portfel o poszczególne walory. To siłą rzeczy wymusza jednak też aktywne zarządzanie portfelem emerytalnym. Trzeba przy tym pamiętać, że kiedy mówimy o zagranicznych aktywach, to też mogą pojawić się pewne bariery, chociażby językowe. Tym bardziej nie powinna więc dziwić duża popularność funduszy ETF, których dodatkową zaletą są stosunkowo niskie koszty.

IKE i IKZE mają też swoje limity. Lepiej jest je wykorzystywać za jednym zamachem czy może rozkładać swoje wpłaty i inwestycje w czasie?

Tutaj rada może być tylko jedna: nie koncentrujmy inwestycji w jednym momencie. Trzeba jasno powiedzieć, że nie mamy możliwości wyboru najlepszego momentu na zakup aktywów do portfela. Konstrukcja IKE i IKZE sprzyja natomiast dywersyfikacji czasowej, chociażby ze względu na limity inwestycyjne w poszczególnych latach. Nawet jednak te limity dobrze jest podzielić na mniejsze kawałki inwestycyjne, pamiętając przy tym o optymalizacji po stronie kosztów transakcji. Przy takim podejściu i długoterminowych inwestycjach, moment wejścia nie ma już aż tak dużego znaczenia.

Ten rok dla IKE i IKZE też jest szczególny ze względu na zmiany i dyskusje na tematy podatkowe. Aspekt podatkowy to przecież bardzo mocny argument w przypadku kont emerytalnych, a przecież w tym roku wprowadzono niższy pierwszy próg podatkowy, a dodatkowo pojawiła się kwestia ewentualnych zmian w podatku Belki. To nie zaszkodzi IKE, a przede wszystkim IKZE?

Faktycznie w kontekście rachunku IKZE atrakcyjność ulgi podatkowej poprzez zmiany, jakie zaszły w PIT, spada w grupie osób, które płacą najniższy podatek. Po spełnieniu wszystkich wymaganych elementów w najlepszym wypadku przy wypłacie z IKZE zapłacimy 10-proc. podatek dochodowy. Przy 12-proc. pierwszym progu nie jest to aż tak duży zysk. Cały czas natomiast pozostaje też zysk związany z brakiem podatku Belki. W wersji w jakiej obecnie on funkcjonuje, jest to więc wciąż dodatkowa zachęta. Jeśli chodzi o sygnały dotyczące zmiany podatku Belki, to tak naprawdę wciąż nie znamy szczegółów potencjalnego rozwiązania. Patrząc natomiast chociażby na IKE, to nawet te zmiany, o których się mówi, nie umniejszają atrakcyjności kont chociażby ze względu na ich długi termin „życia”.

Foto: Parkiet

Emerytura
OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?
Emerytura
Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas: Jak zacząć i przeżyć inwestycje w IKZE
Emerytura
Chcesz obniżyć podatek? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Emerytura
PPK to już stały element krajobrazu emerytalnego
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Emerytura
Bieżące wydatki główną przeszkodą w oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
OFE odłączone od kroplówki będą długo wegetować. Czy coś się zmieni?