Ergis: Branża musi podnieść ceny produktów

Ergis, największy przetwórca tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, nadal musi sobie radzić z wysokimi cenami surowców

Publikacja: 14.09.2018 05:09

Ergis: Branża musi podnieść ceny produktów

Foto: spółka

– W ostatnich tygodniach ceny surowców pozostały stabilne przy symbolicznym obniżeniu cen PVC (polichlorek winylu – red.) i lekkiej tendencji wzrostowej płatków PET (politereftalan etylenu – red.). Nie spodziewamy się odwrócenia tendencji, choć wydarzenia klimatyczne w USA oraz kwestie embarga w handlu z Iranem mogą negatywnie wpłynąć na rynek – mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Negatywny wpływ na wyniki firmy ma także wzrost kosztów pracy i problemy z rentownością twardych laminatów opakowaniowych. W efekcie w I półroczu grupa zanotowała prawie 29-proc. spadek czystego zarobku, i to mimo wzrostu przychodów o 7,5 proc. Zwyżka sprzedaży miała miejsce zarówno na rynkach UE, jak i w Polsce. Dla zarządu ważniejsze jest jednak zwiększenie rentowności. – Nasza branża przeżywa niełatwy okres i widać to w wynikach publikowanych przez większość naszych konkurentów. Nie widzę w tym roku możliwości dogonienia wyniku z 2016 r., ale robimy wszystko, by nie był on gorszy niż ubiegłoroczny – twierdzi Nowicki. Jego zdaniem, skoro ceny surowców stabilizują się na wysokim poziomie, cała branża musi przekonać klientów, że przetwórcy nie mogą wziąć na siebie wzrostu kosztów. Pracownicy powinni z kolei zrozumieć, że wzrost kosztów zatrudnienia musi iść w parze ze wzrostem produktywności i jakości pracy.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca
Chemia
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują