Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.09.2018 05:09 Publikacja: 14.09.2018 05:09
Foto: spółka
– W ostatnich tygodniach ceny surowców pozostały stabilne przy symbolicznym obniżeniu cen PVC (polichlorek winylu – red.) i lekkiej tendencji wzrostowej płatków PET (politereftalan etylenu – red.). Nie spodziewamy się odwrócenia tendencji, choć wydarzenia klimatyczne w USA oraz kwestie embarga w handlu z Iranem mogą negatywnie wpłynąć na rynek – mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.
Negatywny wpływ na wyniki firmy ma także wzrost kosztów pracy i problemy z rentownością twardych laminatów opakowaniowych. W efekcie w I półroczu grupa zanotowała prawie 29-proc. spadek czystego zarobku, i to mimo wzrostu przychodów o 7,5 proc. Zwyżka sprzedaży miała miejsce zarówno na rynkach UE, jak i w Polsce. Dla zarządu ważniejsze jest jednak zwiększenie rentowności. – Nasza branża przeżywa niełatwy okres i widać to w wynikach publikowanych przez większość naszych konkurentów. Nie widzę w tym roku możliwości dogonienia wyniku z 2016 r., ale robimy wszystko, by nie był on gorszy niż ubiegłoroczny – twierdzi Nowicki. Jego zdaniem, skoro ceny surowców stabilizują się na wysokim poziomie, cała branża musi przekonać klientów, że przetwórcy nie mogą wziąć na siebie wzrostu kosztów. Pracownicy powinni z kolei zrozumieć, że wzrost kosztów zatrudnienia musi iść w parze ze wzrostem produktywności i jakości pracy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Firma Qemetica (dawniej Ciech) ogłosiła plany całkowitego wygaszenia produkcji sody w zakładach w Janikowie, w wyniku czego pracę straci nawet 350 osób. Powodem mają być wysokie koszty energii i brak ochrony przed konkurencją spoza UE. Europosłowie Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyli apel w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas