Polska chemia idzie na zakupy

W tym roku giełdowe firmy chemiczne poinformowały już o dwóch znaczących akwizycjach na unijnym rynku. Wcześniej krajowe spółki nie miały większych sukcesów w zagranicznych przejęciach.

Publikacja: 20.09.2018 10:59

Dawid Jakubowicz p.o. prezesa Ciechu Ciech przejął Proplan, specjalizujący się w produkcji środków ochrony roślin, w lipcu 2018 r., gdy prezesem Ciechu był jeszcze Maciej Tybura. Wartość transakcji sięgnęła 44,6 mln euro. Hiszpańska spółka zarządza portfelem ponad 120 rejestracji produktów i pracuje nad uzyskaniem kolejnych. W ubiegłym tygodniu Tybura zrezygnował ze stanowiska, a zastąpił go tymczasowo Dawid Jakubowicz.

Foto: materiały prasowe

W tym roku aktywność globalnego sektora chemicznego w zakresie fuzji i przejęć utrzyma się na wysokim poziomie – prognozuje Deloitte. Szacuje, że w 2017 r. przeprowadzono w tym segmencie 637 transakcji, czyli tylko nieznacznie mniej niż w roku poprzednim. Ich łączna wartość, sięgająca 46,4 mld USD, była jednak zdecydowanie niższa niż w latach 2015 i 2016, kiedy to mieliśmy do czynienia z kilkoma spektakularnymi przejęciami. Niemniej, jak przewiduje Deloitte, w 2018 r. liczba transakcji powinna pozostać wysoka z uwagi na poprawę globalnych warunków gospodarczych, tanie finansowanie i duży apetyt firm chemicznych na wzrost i wejście w nowe segmenty działalności.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca
Chemia
Duże zwolnienia w zakładach sodowych Sebastiana Kulczyka. Europosłowie interweniują